Dünya Müslüman Alimler Birliği İnguşetya’ya geliyor

İnguşetya’da Dünya Müslüman Alimler Birliği başkanı ve üyelerinin katılacağı uluslararası konferans düzenleniyor.

İnguşetya’da Uluslararası İlahiyat Konferansı hazırlıkları devam ediyor. 14-16 Mayıs’ta tanınmış İslam alimlerinin katılımıyla yapılacak olan konferansın konusu “Dinde itidal, barış, komşuluk ve ilerleme yolu”.

Konferans hazırlıkları ile ilgili yapılan toplantıda İnguşetya Devlet Başkanı Yunusbek Yevkurov, konuklar arasında Dünya Müslüman Alimler Birliği heyeti ve genel sekreteri Ali El Karadaği, Rusyalı Hıristiyan ve Yahudi din adamları ile Rusya’daki Arap devletleri elçilerinin bulunacağını ifade etti.

Konferansın başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi için gereken tüm şartların oluşturulması talimatını veren Yevkurov, her yabancı misafir için Arapça veya İngilizce bilen tercüman verilmesi, simültane çeviri için uzmanların hazırlanması ve isteyen herkesin katılımcılara soru sorabileceği şartların oluşturulmasını istiyor.

Konferansın konukları için gezi programı hazırlanması, vatandaşlarla görüşme ve bölgeyi tanıma imkanı sağlanması da önerildi. Program planları arasında İnguşetya’daki merkez camilerinde cemaatle görüşmeler bulunuyor.

Dünya Müslüman Alimler Birliği, genel sekreter Karadaği başkanlığında geçen yıl Mart ayında Dağıstan’da, Ekim ayında da Kabardey-Balkar’da düzenlenen konferanslara katılmıştı. Kasım ayında ise Karadaği, İnguşetya’nın başkenti Magas’da kurulacak olan İslam Merkezinin inşaatına destek olacaklarını açıkladı.