Avukat nezarethanedeki Muhammed Magomedov ile görüştü

Avukat Magomed Magomedov, Kaspiysk’te nezarethanede tutulduğu öğrenilen aktivist Muhammed Magomedov ile görüşmeyi başardı.

Adiller Birliği hareketi liderlerinden Muhammed Magomedov 23 Mayıs’ta Dağıstan’ın başkenti Mahaçkale’de maskeli kişiler tarafından kaçırıldı. Daha sonra Magomedov’un yasa dışı yöntemlerle gözaltına alındığı ve Kaspiysk şehrine nakledildiği anlaşıldı.

Dün kendisine ulaşabilen avukat Magomed Magomedov, “Bugün görüşmemize izin verdiler. Henüz herhangi bir ifade vermedi ve ne şekilde bir savunma yapacağımızı konuşamadık. Şimdilik öğrenebildiğimiz, tutuklanma anında hangi birimden olduğunu sorduğu sivil giyimli polisler tarafından birkaç darbe aldığı, emniyete götürüldükten sonra kötü muameleye maruz kalmadığı ve kendisine yöneltilen silah bulundurma suçlamasını kabul etmediği” açıklamasında bulundu.

Sivil Gözlem Komisyonu üyesi Ruslan Rasulov da 24 Mayıs’ta 11.00 sıralarında gözaltındaki Magomedov’u ziyaret edebildiğini açıkladı. Rasulov “İlk bakışta görülen yaraları vardı, bir kolunda morarmalar vardı. Kendisi de başındaki darbe izlerini gösterdi ve bir ayağında ağrı duyduğunu söyledi” dedi.

Rasulov ayrıca, emniyet kayıt defterinde bir düzeltme yapıldığını kaydetti. Rasul’un ifadesine göre Magomedov’un şubeye getiriliş saati olarak 12:00 gösteriliyorken, daha sonra 20:30 olarak düzeltildi.

Rasulov, Magomedov ile görüşmesinden sonra Kavkazki Uzel’e şu açıklamayı yaptı: “Bana, gündüz 11.00 sıralarında gözaltına alındığını anlattı. Polisler kendilerini tanıtmadan onu zorla araca bindirdiler ve başına çuval geçirdiler. Yolda koluna bir şeyin çarptığını hissetti, daha sonra ise bu şeyi cebine koydular. Lenin emniyetinden içeri girerken x-ray cihazı silyal verdi. Muhammed’in üzerini aramaya başladılar ve cebinden silahı çıkardılar. Tabi ki polisle sorunları olan ve şehri terk etmemek üzere imzası bulunan bir kişinin silah taşıması olacak iş değil”.