Abhazya Devlet Drama Tiyatrosu beş yıl aradan sonra ilk kez açıldı 

Abhazya Devlet Drama Tiyatrosu beş yıl süren inşaat çalışmalarının ardından ilk gösterimini “Tiyatronun Açılışı” oyunuyla gerçekleştirdi. 

Abhazya Devlet Drama Tiyatrosu’ndaki gala gösterimine çok sayıda izleyicinin yanı sıra aktörlerde katıldı.

 

Gala’da konuşma yapan aktör Raul Kove “Bizler beş yıl boyunca tiyatronun açılmasını bekledik. Bu dönemde başka yerlerde Abaza aktörlerin sahne aldığı festivaller ve turneler gerçekleşti. Ancak insanın kendi sahnesinde kendi seyircilerine oynaması bambaşka bir duygu” dedi.

 

Aktör Teymuraz Çamagua ise galadaki konuşmasında “Tiyatroda 38 yıl çalışmış olmama rağmen bugün sahneye ilk defa çıkmış gibi heyecanlandım. Ancak sahnede kurduğum ilk cümlelerin ardından seyircilerimiz ile bağımızın kopmadığını hissettim. Bir anda seyirci ile birbirimizi gördük ve duyduk.” diyerek duygularını paylaştı.  

 

 

Tiyatronun sanat yönetmeni ve başrejisörü Valeri Kove gösterimin ardından hem izleyicilere hem aktörlere gösterdikleri sabırdan ötürü şükranlarını ifade etti ve “Beş yıl uzun bir süre. Tiyatro topluluğumuz tabi ki bu dönemde boş durmadı. Tiyatro aktörleri turnelere ve festivallere katıldılar ancak bu süre zarfında Abhazya izleyicisi sanatla buluşma imkânından mahrum kaldı. Bu gün oynanan “Tiyatronun Açılışı” oyunu Abhazya tiyatrosuna adanmış bir performans” dedi.

 

Tiyatro binası 2009 yılında inşaat ve restorasyon çalışmaları sebebiyle kapatılmıştı.

 

1931 yılında yapılan Devlet Drama Tiyatro binası 1943 yılında gerçekleştirilen Almanya saldırısı sırasında tamamen yıkıldı. 1952 yılında tekrar inşa edilen bina 1967 yılından beri Samson Çanba adını taşıyor. Tiyatro’nun başrejisörlüğünü ve sanat yönetmenliğini 1983 yılından beri Valeri Kove yürütüyor. 

AjansKafkas