Tambi İsveç’ten de ödülle döndü

Şimdiye kadar katıldığı yarışmaların hepsinde derece alan Suriyeli Çerkes genci Tambi Cimuk, İsveç’ten de ödülle döndü.

İsveç’in başkenti Stokholm’de 6’ncı Stockholm International Music Competition’a katılan Tambi Cimuk ikinci oldu. 18 yarışmacının bulunduğu ve St Petersburg Savshinsky International Music Competition’un devamı olan yarışmada ikincilik ödülünü alan Cimuk şunları söyledi: “Heyecanımı yenseydim birinci olacaktım. Bu yarışmalarda ilk üçe girmek önemli, bunu da başardık”.

Tambi Cimuk’un piyano öğretmeni Elena Çekiç ise, “Tambi henüz 20 aydır piyano eğitimi alıyor. Yani iki sene bile değil. Diğer yarışmacıların hepsi on yılın üzerinde. Derecemiz çok iyi. Daha da iyi olacağız” dedi.

Bursa’da gittiği müzik okulunda müzik dehası olduğu fark edilen Tambi Cimuk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da desteği ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına alınmıştı.

Tambi Cimuk’un Direktörü Rüstem Avcı, Stockholm’un zorlu bir yarışma olduğunu bildiklerini belirterek, şöyle konuştu; “Geçen ay Almanya’dan aldığımız birincilik derecesinden sonra bu derece de doğru yolda olduğumuzu gösterdi. Birinciliği kıl payı kaçırdık. İlk eserin başlarında on saniyelik bir heyecan kontrolü sorunu yaşadık. Bu da jürinin gözünden kaçmadı. St. Petersburg’un devamı niteliğinde, aynı kuruluşun düzenlediği bir yarışmaydı. Tambi’nin eğitim gördüğü Akademix Güzel Sanatlar Merkezinde heyecan kontrolüne ilişkin bir çalışmamız yoktu, Türkiye’ye dönünce bu konuda da çalışmalar yapacağız. Bursa Büyükşehir Belediyemizin desteği çok önemli. Bu desteği ikidir boşa çıkarmamanın mutluluğunu yaşıyoruz.”

Amerikan kongresinde konser verecek

Ödül serisine Amerika, İspanya, Bulgaristan ve Rusya ile devam etmek istedikleri kaydeden Avcı, “14 Mayıs’ta Washington Büyükelçiliğimizin düzenlediği bir projede yer almak üzere ABD’ye gideceğiz. Tambi, bu gezi sırasında Amerikan Kongre binasında bir konser verecek.