Markaf’tan ilk etkinlik: “Çeçenya: İzi Olmayan Savaş” belgeseli

Marmara Üniversitesi Kafkasya Araştırmaları Topluluğu (Markaf) 28 Nisan’da “Çeçenya: İzi Olmayan Savaş” belgeselini gösterecek.

Marmara Üniversitesi’nde eğitim alan Kafkasyalı öğrenciler tarafından yakın bir zaman önce kurulan topluluğun ilk etkinliği belgesel gösterimi olacak. Gösterimin ardından Çeçenya’nın bugününü konu alan bir söyleşi de yapılacak.

Alt yazıları Çeçen İçkerya Cumhuriyeti Türkiye Fahri Konsololuğu tarafından hazırlanan “Çeçenya: İzi Olmayan Savaş” belgeseli İstanbul’da daha önce Ali Emiri Kültür Merkezi’nde, Şehir Üniversitesi’nde ve Stüdyo-X’de gösterilmişti.

Ajans Kafkas’a açıklamalarda bulunan Marmara Üniversitesi Kafkasya Araştırmaları Topluluğu Başkanı Levent Demder, Markaf’ın bu dönem başında üniversitede okuyan yaklaşık 20 Kafkasyalı öğrenci tarafından kurulduğunu ancak Marmara gibi büyük bir üniversitede daha fazla Kafkasya kökenli öğrenci olduğunu düşündüklerini ve onlara da ulaşmak istediklerini belirtti.

Markaf olarak ilk etkinliklerini “Çeçenya:İzi Olmayan Savaş” belgeselini göstererek gerçekleştireceklerini de belirten Demder, kendilerinin de dahil olduğu neslin Kafkasya hakkında ciddi bilgi eksikleri olduğunu, topluluk olarak Kafkasya ve Diaspora hakkında belgesel gösterimleri, konferans ve paneller düzenleyerek hem kendileri hem de üniversitedeki diğer arkadaşları için öğretici etkinlikler yapmayı planladıklarını söyledi.