Kafkas Vakfı’ndan yeni bir eser: Ahval-i Anapa ve Çerkes

İstanbul/Ajans Kafkas – Çerkesya tarihine dair önemli kaynak eserlerden biri olan Ahval-i Anapa ve Çerkes, Kafkas Vakfı Yayınları arasından çıktı.

Kafkas Vakfı Yayınlarınca “Ahval-i Anapa ve Çerkes: Anapa ve Çerkesya Hatıraları” adıyla yayınlanan kitabın yazarı, Osmanlı Devletinin 18. yüzyılın sonlarında Karadeniz kıyısındaki Anapa’ya gönderdiği Ferah Ali Paşa’nın katibi Kesbi Haşim Mehmed Efendi.

Haşim Efendi’nin eserinde, Çerkesya tarihinin önemli figürlerinden biri Ferah Ali Paşa’nın İstanbul’da yeni görevine atanmasından itibaren Çerkesya’daki faaliyetleri anlatılıyor.

Kitabın tanıtımında şu ifadelere yer veriliyor: “Osmanlı Devleti’nin Kafkasya ile ilişkilerinde önemli bir kilometre taşı olan, Kuzey Kafkasya’da Çerkesya kıyısında bulunan Anapa kalesine Ferah Ali Paşa’nın tayini dönemini ve bu dönemdeki bölgenin durumunu göstermesi açısından önemli bir nitelik taşımaktadır. Bu kitapta, Şapsığ kabilesine damat da olan Ferah Ali Paşa’nın siyaseti, Osmanlı Devleti’nin gerileme dönemindeki yapısı ve bölge halkının yaşam şekli ile ilgili çok ilginç anekdotlara rastlayacaksınız.”.

“Ahval-i Anapa ve Çerkes” Mustafa Özsaray tarafından sadeleştirildi ve yayına hazırlandı. Topkapı Sarayı Kütüphanesi – Hazine fonu No:1564 ile kayıtlı Osmanlıca yazma eseri günümüz Türkçesine kazandıran Özsaray, geçtiğimiz yıl yine Kafkas Vakfı tarafından yayınlanan “Osmanlı Belgelerinde Kafkasya” adlı eseri yayına hazırlamıştı.  

“Ahval-i Anapa ve Çerkes: Anapa ve Çerkesya Hatıraları” adlı esere online sipariş yoluyla ulaşmak mümkün.