Jıneps’in bu ayki manşeti: "Bağımsızlıktan kaçış mı?"

10. yılını kutlayan Jıneps Gazetesi’nin aralık sayısı “Bağımsızlıktan kaçış mı?” manşetiyle yayınlandı. 

Manşetine “Bağımsızlıktan kaçış mı?” cümlesini alan gazete, Abhazya ile Rusya arasında imzalanan “İttifak ve Stratejik Ortaklık” anlaşmasını inceliyor. İlk sayfanın yanı sıra 6. ve 7. sayfalarını da konuya ayıran Jıneps, anlaşmanın detaylarıyla birlikte oluşan tepkileri de okuyucularına aktarıyor.

 

Kavkazki Uzel’in Raul Hacımba ile yaptığı söyleşi Ajanskafkas çevirisi ile yayınlanırken,  Abhazya İnsani Programlar Merkezi Başkanı Arda İnal –İpa’nın konu ile ilgili makalesinin ilk kısmı,  yine Jıneps’in manşetini destekleyen bir içerikle sunuluyor.

 

Kasım ayının önemli gündemlerin biri olan Ankara Çerkes Derneği Yönetim Kurulu üyesi Erdoğan Boz’un Kafkasya’ya alınmaması da gazetede kendisi ile yapılan bir söyleşi ile işlenmiş. Söyleşide yaşadıklarını detaylı bir şekilde anlatan Erdoğan Boz’un, yaşadığı sıkıntıların Kaffed Başkan adaylığı ile ilgili olup olmadığı ve kurumların tepkilerini nasıl değerlendirdiği ile ilgili sorulara verdiği cevaplar ilginç detaylar içeriyor.

 

11 Aralık 1994 de başlayan ve bu ay 20. yılını dolduran Rusya Çeçenya savaşı da içerikli çeviriler ile gündeme getirilmiş gazetenin sayfalarında. Özellikle “Gezegenden bir Çeçen daha eksilse kimin umurunda ki?”  başlıklı çeviri sarsıcı bir içeriğe sahip. Ayrıca Medet Önlü cinayetindeki son gelişmeler de Al Monitor alıntısıyla işlenmiş gazetede.

 

Kafkasya, Diaspora, Rusya ve Türkiye’den çeşitli haber analizlerin  bulunduğu Jıneps Aralık sayısında, 11 farklı köşe yazarı da çeşitli konularda fikirlerini paylaşıyor okuyucularıyla. 

AjansKafkas