Çerkes Dili ve Edebiyatı Araştırma Laboratuarı açıldı 

Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Çerkes Dili ve Edebiyatı Araştırma Laboratuarı açıldı. 

 

Açılış kurdelesi Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu ve Adıgey Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Raşid Khunagov tarafından kesilen Laboratuar Çerkes Dili ve Edebiyatı Bölümü bünyesinde faaliyet gösterecek.

 

Laboratuar için Çerkesçe ve Türkçe tabela çakılmasının ardından konferans salonunda gerçekleştirilen açılış töreninde konuşan bölüm başkanı Yrd. Doç. Dr. Fehri Altun “Çerkes kültürünün dinamiğini kadınlar oluşturuyor. Kadınlarımız baş tacımız. Burada Rektörümüzün ipi göğüslemesine çok sevindik, mutluluk duyduk. Düzce ve Türkiye’deki Çerkeslerin “Sateney’i” (kahramanı) diyoruz rektörümüze.” dedi.

 

Fehmi Altun’un ardında kürsüye gelen Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu “Dünya’da ilk defa ve sadece Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültemizde hem lisans hem de yüksek lisans düzeyinde Çerkez Dili ve Edebiyatı eğitimi verilmektedir. Bugün bizim için çok heyecanlı bir gün. Bir dil ölür insanlığın büyük bir parçası ölür. Dili yaşatmazsak kültürü yaşatamayız diye düşünerek önce Dil Tarih ve Zenginliklerini Araştırma Merkezimizin ve ardından Çerkes Dili ve Edebiyatı Bölümümüzü kurduk. Burada büyük pay Adıge Devlet Üniversitesi Rektörümüzde. Derneğimiz ve Murat Caymaz başta olmak üzere tüm Çerkes kardeşlerimiz gelen hocalarımızı sahiplenmeseydi, evlerinde gibi hissettirmeseydi bu iş olmazdı. Büyük bir onurla emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Bağışta bulunan değerli aileye çok teşekkür ediyorum. Basın kanalıyla Düzceli hemşerilerime ve iş adamlarına bir duyuru yapıyorum. Üniversitemize ilk bağışı Kayserili bir aile yaptı. Şimdi bakın bir adım yaklaştık İstanbul’dan Çerkes kökenli bir aile bağışta bulundu. Bundan sonraki bağışı Düzce’den, Düzceli bir iş adamından yerleşkemize olmasını diliyorum. Ailemizin bu güzel bağışının buna örnek olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

 

Programda konuşan konuk Rektör Prof. Dr. Raşid Khunagov ise “Değerli misafirlerimiz sizlere bu mutlu günümüzde hoş geldiniz diyorum. Bugün açtığımız bu laboratuarın büyük bir değeri var. Bu laboratuar öğretmen ve öğrencilere büyük imkânlar sağlayacak. Rektörümüz, bu konuda müthiş bir mücadele verdi. Takdir ve teşekkürle karşılıyoruz. Düzce Üniversitesi’nde çalışan herkese çok teşekkür ediyorum. Laboratuara bağışta bulunan bu aileye de çok teşekkür ediyorum.” dedi.

 

Açılış programının ardından gerçekleştirilen kokteyl sonrasında, Fen Edebiyat Fakültesi bahçesinde Çerkes Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencileri tarafından Çerkes halk oyunları gösterisi sergilendi. Gösteriye Laboratuarın yapımına maddi destekte bulunan Orman Ailesi de eşlik etti.

Ajans Kafkas