Erdoğan Boz Türkiye’ye döndü 

Rusya’nın Minvodi Havaalanında bekletilen ve Kafkasya’ya girişine izin verilmeyen Ankara Çerkes Derneği Yönetim Kurulu üyesi Erdoğan Boz Türkiye’ye döndü. 

 

Karaçay Çerkes Cumhuriyeti’nde gerçekleştirilecek olan Halkbilim Sempozyumuna katılmak için gittiği Minvodi (Mineralnye Vody) havaalanında kilitli bir odada alıkonan ve yaklaşık 48 saat gözetim altında tutulan Erdoğan Boz'un 19 Ağustos 2015 tarihine kadar Rusya’ya giriş yasağı olduğu öğrenildi.

 

48 saatlik esaretin ardından dün gece saat 02.30'da Pegasus Havayollarına ait uçakla Türkiye'ye gönderilen Erdoğan Boz saat 04.00 sıralarında İstanbul’a indi. 

 

Erdoğan Boz havaalanında ohaber.com internet sitesine yaptığı açıklamada 48 saat kilitli bir odada alıkonulduğunu ve tüm ısrarlarına rağmen kendisine bu kararın sebebiyle ilgili bir açıklama yapılmadığını söyledi.

 

“Beni 48 saat gözaltında tuttular ve Türkiye’ye geri gönderdiler. Ancak geri çevrilme gerekçeme dair bir belge, ısrarla istememe rağmen tarafıma verilmedi. Giriş izni verilmeme gerekçesinin Rusya’nın Türkiye Büyükelçiliği tarafından bana bildirileceği söylendi” diyen Boz, DÇB’nin (Dünya Çerkes Birliği) tutumunu da eleştirdi.

 

DÇB'nin tutumu bizleri hedef haline getiriyor

24 Kasım 2014 tarihinde gerçekleştirilen seçimde Kaffed Başkanlığına aday olan ve seçimi az farkla kaybeden Erdoğan Boz, Kaffed’in de içerisinde bulunduğu DÇB’nin tutumunu ise şu sözlerle eleştirdi; “DÇB, bu konuda herhangi bir açıklama yapmadığı gibi bir girişimde de bulunmadı. DÇB’nin tavır ve tutumları, hem Kafkasya’da hem de Türkiye’de Rusya’nın Kafkasya politikaları konusunda muhalif düşünen isimleri ve kurumları Rusya nezdinde açık hedef konumuna getiriyor” .

 

Ajans Kafkas