Avrupalı Abhaz diasporası dünyaya seslendi

Berlin – Avrupa’daki Abhaz-Abaza diasporası Abhazya’nın bağımsızlığının tanınması için uluslararası topluma bir çağrıda bulundu.

Abhazya Parlamentosu’nun BM, AB, Bağımsız Devletler Topluluğu ve özel olarak Rusya’ya yaptığı tanınma çağrısına Avrupalı Abhaz-Abaza topluluğu da Dünya Abhaz-Abaza Halkı Birliği yönetim kurulu üyesi Zeki Kap ve Abhazya Cumhuriyeti’nin Britanya’daki onursal temsilcisi Prof. George Hewitt’in imzasıyla uluslararası topluma gönderdiği bir mektupla destek verdi.

Rusya’nın yanı sıra ABD Başkanı George W. Bush, Amerikan Kongresi Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Avrupa Birliği, Avrupa Parlamentosu, Avrupa Komisyonu, Britanya ve Almanya parlamentolarına gönderilen mektupta, “Sizden Avrupalı Abhaz-Abaza diasporasının temsilcileri olarak Abhazya’nın tanınmasını istiyoruz” denildi.

 “Nüfusu 20 bini aşan Avrupalı Abhaz-Abaza diasporası, uluslararası toplumun Kosova’yı tanıma gerekçelerinin geniş ölçüde Abhazya’nın tanınmasına hizmet ettiğine katiyen inanmaktadır. Abhazya tanınmak için daha büyük tarihi, yasal ve ahlaki haklara sahiptir” ifadelerin kullanıldığı mektupta şöyle denildi:

“Demokratik yollarla seçilmiş devlet başkanı, parlamentosu ve anayasası, kamu ve sosyal kurumlarının yanı sıra 1500 yıllık devlet geleneğiyle övünen Abhazya, uluslararası hukuk karşısında bağımsız devlet olarak tanınmak için tüm kıstasları karşılıyor. Kosova’nın bir emsal teşkil edip etmeyeceğine ya da istisna olup olmayacağına bakılmaksızın Abhazya tanınma ve uluslararası toplumun tam üyesi olma hakkına sahiptir. Bütün bu temel üzerinde size uluslararası adaleti sergileyip Abhazya’yı tanımanız çağrısı yapıyoruz.” (Ajans Kafkas)