UNA-UNSO üyesi Ukraynalı’ya 24,5 yıl hapis

Çeçenya’da, Ukrayna Ulusal Asamblesi-Ukrayna Ulusal Dayanışma Örgütü (UNA-UNSO) davası sanığı Aleksandr Malofeyev’a 24,5 yıl ağırlaştırılmış hapis cezası verildi

Çeçenya Şatoy ilçe mahkemesi, Çeçenya’da asker cinayetleri ile suçlanan UNA-UNSO üyesi Aleksandr Malofeyev’e 24,5 yıl ağırlaştırılmış hapis cezası verdi. Mahkeme Şatoy’u ayrıca, mağdur ailelere verilmek üzere 41 milyon ruble para cezasına çarptırdı.

Soruşturma bilgilerine göre, UNA-UNSO üyesi Malofeyev 1994’de gönüllü olarak, artık hayatta olmayan Aleksandr Muzıçko başkanlığındaki “Viking” birliğine katıldı. Daha sonra diğer direnişçilerle birlikte Gürcistan üzerinden Çeçenya’ya geldi. Burada 5 Ocak 1995’e kadar askeri eylemlere katıldı. İddialara göre, Ukraynalılar askeri çatışmalarda en az 30 Rus askerini öldürdü ve 15’ini yaraladı.

Malofeyev, savcılık ile anlaşarak UNA-UNSO davasının tek sanığı oldu. İfadelerinde, keskin nişancı olarak bizzat beş Rus askerini öldürdüğünü itiraf etti. Ayrıca, esir alınan askerle Ukraynalıların acımasızca işkence ettiğini ve daha sonra vurduğunu iddia etti. Ayrıca bu işlenen suçlarda, “Sağ sektör” lideri Dmitri Yaroş’un, “Svoboda” partisi lideri Oleg Tianibok ve Ukrayna başbakanı Arseniya Yatsenük’un rollerinin olduğunu belirtti.

Zona Media’nın verdiği bilgilere göre, ceza, Malofeyev’in daha önce Novosibirsk’te işlediği iki cinayetin suçunu çekmediği göz önünde bulundurularak verildi. 2009’da Novosibirsk bölge mahkemesince bir soygun esnasında iki kadının öldürülmesinden dolayı  23 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Email this to someone