Rusya’dan Güney Osetya’ya 8,2 milyar ruble yardım

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 31 Aralık’ta Güney Osetya Devlet Başkanı Leonid Tibilov ile yaptığı görüşmede, Güney Osetya’ya ayrılan kaynağın cumhuriyetin yatırım programlarının gerçekleştirilmesi için kullanılacağını açıkladı.

2016 Güney Osetya bütçesi 8,9 milyar ruble. Bütçe tasarısında, bu rakamın yüzde 8’inin Güney Osetya’nın kendi gelirlerinden sağlanması öngörüldü. Geri kalan 8,2 milyar rublenin ise Rusya tarafından finansal yardımın olarak karşılanması gerekiyordu. 2015 gelir bütçesi 7,3 milyar ruble idi, bunun 6,6 milyar rublesi (yüzde 91,3) Rusya’dan geldi.

Güney Osetya hükümeti bilgilerine göre, Tibilov ve Putin’in görüşmesi 31 Mart’ta Moskova’da gerçekleşti. Güney Osetya hükümeti temsilcisi, “Tibilov ve Putin görüşmesinde, Rusya Devlet Başkanı Rusya’nın 2008’den beri Güney Osetya’ya destekte bulunduğunu belirtti. Ayrıca bu cumhuriyete bu yıl 8,2 milyar ruble hibe ayrılması öngörüldüğünü belirtti. Bunun 3,6 milyar rublesi 2017’ye kadar öngörülen yatırım programı için ayrıldı” dedi.

Kavkazki Uzel’in verdiği bilgilere göre, Güney Osetya yatırım programı, konut inşaatı ve drama tiyatrosunun yapımı ve çocuk bölümü ile hastane kompleksi inşaatını öngörüyor.