Putin’den Türkiye’ye karşı ekonomik tedbir kararnamesi

Putin bugün, Türkiye’ye ekonomik tedbir uygulayan bir kararname imzaladı. Bugün, Vladimir Putin, içerisinde “Suç oluşturan yasadışı aktiviteler karşısında Rusya Federasyonu’nun ulusal güvenliğini ve Rus vatandaşlarının güvenliğini emniyet altına alan ve Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı ekonomik yaptırımlar uygulayan” ifadeleri geçen bir kararname imzaladı.

Kararnameye göre, Rusya, Türk mallarının Rusya Federasyonu’na ithalatını muvakkaten yasakladı ve sınır getirdi. Yasaklama getirilen malların muhteviyatı Rus hükümeti tarafından ileriki bir tarihte belirlenecek. Yasaklamadan muaf tutulacak mallar, Avrasya Ekonomi Topluluğu’nun izin verdiği, sadece kişisel kullanım için satın alınan mallar olacak.

Aynı zamanda, Türkiye menşeli hizmet ve organizasyonların Rusya’da faaliyet göstermesi yasaklandı ve sınırlama getirildi. Sınırlama getirilen ve yasaklanan organizasyonların listesi Rusya hükümeti tarafından ileriki bir tarihte açıklanacak. Ayrıca, 1 Ocak 2016’dan itibaren işverenler Türkiye vatandaşı işçi çalıştıramayacak.

Vestnik Kavkaza’nın verdiği bilgilere göre, hükümet ayrıca, imzalanan kararnameyle, Rusya Türkiye arası charter uçuşları yasakladı ve 1 Ocak 2016’dan itibaren iki ülke arasındaki vizesiz rejimi iptal etti.