Nalçik’te İslam Merkezi yerine Çocuk Sanat Akademisi açılacak

Kabardey-Balkar Cumhuriyeti başkenti Nalçik’te, İslam Eğitim-Kültür Merkezi olarak inşa edilen yerde, Çocuk Sanat Akademisi “Güneşli Şehir”in açılmasına karar verildi. Akademinin açılış tarihi olarak 25 Aralık belirlendi.

Kavkazki Uzel’in verdiği bilgilere göre, 6 Ağustos 2010’da, zamanın Kabardey-Balkar Din İdaresi başkanı Anas Pşihaçev, Nalçik’te  çok fonksiyonlu bir İslam merkezi inşa edeceklerini açıkladı. 15 Mart 2011’de merkezin temeli atıldı. Merkezin inşası için İslam Kültürü, Bilim ve Eğitime Destek Vakfı bütçesinden 200 milyon ruble ayrıldı. Kabardey-Balkar Din İdaresi, bu projeye, dönemin Kabardey-Balkar başkanı Arsen Kanokov’un da destek verdiğini açıkladı.

İnşa edilen yeni binada, o dönem Kabardinskaya caddesinde küçük bir binada eğitim veren Ebu Hanife İslam Üniversitesi’nin, üniversite yurdunun, Nur mescidinin ve Din İdaresi merkezinin bulunması, aynı zamanda 3 bin kişilik bir caminin de binanın yakınında inşa edilmesi planlandı. İslam Üniversitesi 2012 sonundan itibaren öğrenci sayısını 44 kişiden 120-150 kişiye kadar çıkarma düşüncesinde olduğunu açıkladı.

Eylül 2012’de merkezin inşaatı belirsiz bir süreliğine durduruldu. Böyle bir merkezin kurulmasına dair endişeler dile getirildi.

O döneme kadar Kabardinskaya caddesindeki eski bir anaokulu binasında eğitime devam eden İslam Üniversitesi’ne, Eylül 2014’de Nalçik’teki Kalujnıi caddesinde bulunan dört katlı yeni bir bina verildi. İnşaatı henüz tamamlanmayan İslam Merkezi binasının da Çocuk Sanat Akademisi’ne verilmesine karar verildi.

Kabardey-Balkar başkanlığı basın sözcülüğünden yapılan açıklamaya göre, şu anda merkezin açılışı için hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor.

“Kabardey Kongresi” sivil hareketi Başkanı Aslan Beşto, İslam eğitim-kültür merkezi inşaatının baştan beri bir hata olduğu açıklamasında bulundu. Beşto, “Böylesine büyük ve görkemli bir komplekse ihtiyaç yoktu. İnşaat, toplumun geniş tabakalarında hoşnutsuzluğa neden oldu. Bizim küçük bölgemizde dini merkez için böylesine büyük bir binaya ihtiyaç yok. İslam Üniversitesi için kendisine verilmiş bina tümüyle yeterli” açıklamasında bulundu.

“Avrasya’da İslam” gazetesi yazı işleri müdürü Hasim Akkayev, “Kuzey Kafkasya İslam Eğitim-Kültür Merkezi” adının toplumu ürkütebileceğini söyledi.

Akkayev, “İnsanlar galiba, bu merkezde tüm Kuzey Kafkasya’dan dindar gençlerin toplanacağını ve bunun toplumsal istikrar için negatif sonuçları olabileceğini düşündü. Toplumu suçlamak istemiyorum. Bu karar, ülkede durumun gergin olduğu bir dönemde alındı” şeklinde konuştu.

Akkayev’in düşüncesine göre, toplum henüz böyle merkezlerin inşa edilmesine hazır değil, bunun yerine bir cami daha inşa etseler yeterli.

Kavkazki Uzel’in verdiği bilgilere göre, gazeteci Olga Malbahova da İslam Eğitim Kurumu yerine çocuklar için sanat merkezinin açılması kararının doğru olduğunu düşünüyor.

Malbahova, “Ebu Hanife İslam Üniversitesi, Nalçik’te, 2007’de açıldı. Harabe bir binada bulunuyordu. Şu anda üniversiteye yeni bir bina verildi, yani üniversite hiçbir şekilde zarar görmedi. Ama böyle bir çocuk merkezimiz yoktu. Bu merkezde üstün yetenekli çocuklar için yatılı lise, 8-18 yaş arası çocuk ve gençler için ek eğitim okulu, çocuklar için teknopark ve başka bir çok şey bulunacak. Böyle bir merkez Kuzey Kafkasya’da başka bir yerde yok” dedi.

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Email this to someone