Moskova’da terörizm davası

Kafkasyalı 15 kişi Moskova’da terör hazırlığı suçlamasıyla mahkemeye çıkarıldı.

13 Ekim’de, Moskova Şehir Mahkemesi’nde, başkent Moskova’da bir sinemada intihar eylemi hazırlığı yaptıkları suçlamasında bulunulan Kafkasyalı 15 kişinin dava süreci başladı.

Rusya İçişleri Bakanlığı, soruşturmayı Nisan 2015’de bitirdi. Dava terörizm davalarında yargı yetkisi bulunan Moskova bölgesi askeri mahkemesinin üç hakimi tarafından görülecek. Askeri mahkemede bu kadar fazla sayıda sanığın yargılanması yer sıkıntısından dolayı mümkün olmadığı için mahkemenin Moskova Şehir Mahkemesi binasında yürütülmesine karar verildi.

Sanıklar hakkında terörizm faaliyetine hazırlık (RC Ceza Kanunu 30 ve 205. Maddeler), kanunsuz silah ve patlayıcı bulundurma (222. Madde) ve patlayıcı hazırlama (223. Madde) suçlamaları bulunuyor.

Soruşturmaya göre, sanıklar Moskova’daki “Kirgiziya” sinemasında yeni yıl kutlamaları esnasında terör eylemi gerçekleştirmeye hazırlandılar. Burada intihar eylemcisi kendisini patlatacaktı ve bu görev Moskovalı muhtedi Artur Maslakov’a verilmişti. Diğer sanıkların rolü, sorgu hakimlerinin iddiasına göre patlayıcı hazırlamak ve intihar eylemcisini korumaktı. İnceleme sonuçlarına göre, tüm sanıkların elleri ve kıyafetlerinde patlayıcı izleri bulundu.

15 sanığın hepsi haklarındaki suçlamaları reddediyorlar. Savunma avukatları, güvenlik organlarınca sunulmuş olan kanıtların şüpheli olduğunu savunuyor.

Sanıklardan Anzor, Artur ve İmran Tekilov’un avukatlığını yapan Valeri Raçkov, “Patlayıcı izlerini baskın yapılan eve bir aydır girmemiş birinde de bulmak mümkündür” dedi.

İnal ve Nurmagomed Balakadaşev kardeşlerin avukatı Anar Mamedov da suçlamaların asılsız olduğunu söylüyor. Mamedov, bir balıkçı teknesinde çalışan İnal’ın Kamçatka’dan Moskova’ya kardeşi Nurmagomed’in yanına geldiğini belirtti. Avukat, “Kardeşinin evinde sadece bir iki saat kaldı, onun üzerinde de patlayıcı izi buldular” dedi ve evden alınan yasadışı şeylerin tek birinde bile parmak izinin bulunmadığını kaydetti.

Avukatların ifadesine göre, suçlamalar çoğunlukla gizli tanıkların ifadelerine dayanılarak yapılıyor. Bu ifadelerde sanıkların gözaltına alınmadan kısa bir süre önce İnguşetya ve Dağıstanlı direnişçilerle bağlantılarından söz edildiğimi açıklıyor.

Sanıklar arasında Çeçenya ve Dağıstanlı vatandaşlar var. Soruşturmaya göre bunlar Rusya’da uluslararası ekstremist grup olarak kabul edilen “el-Tekfir ve’l-Hicra”nın Rusya ayağının üyeleridir. Bunların çoğunluğu Kasım 2013’de Moskova’da Nataşa Kaçuyevskaya caddesindeki bir dairede gözaltına alındı. Operasyonu gerçekleştiren polisler evde silah ve patlayıcı buldu.

 

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Email this to someone