Moskova’da Dağıstan sanatı

Dağıstan müzesindeki tabloların kopyaları iki önemli Avrupa müzesine gidecek.

Dağıstan Kültür Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre, çağdaş sanat alanında “Yenilikçi” ödülü sahibi Dağıstanlı ressam Taus Mahaçeva, Moskova’daki VI. Sanat Bienali’nde projesini sundu.

“Kültürel algı, ulusal bilincin güçlenmesi ve ahlaki kuralların oluşumunda piramitlerin faydaları” ismini verdiği performans, ressamın video projesinin ikinci bölümünü oluşturuyor. Ressam bu projesinde bir taraftan tarihte sanatın istikrarsız durumu konusu üzerinde çalışıyor ve yerel kültürel mirası araştırıyor, diğer taraftan her sanatçının sahip olduğu yeni bir şey yapma endişesini sergiliyor.

Taus Mahaçeva, performansını hazırlamak için Dağıstan P.S. Gamzatov güzel sanatlar müzesi koleksiyonundan 61 çalışmayı seçtiğini anlatıyor. Bu eserler bölge sanatının tüm tarihini temsil ediyor. Çalışmaların kopyasını hazırlayan ressam, ip cambazı Rasul Abakarov’un sırayla tüm sanat eserlerini, gerçek bir uçurumun üzerinden, bir yamaçtan bir yamaca taşımasını videoya aldı. Proje iki bölümden oluşuyor. Taus Mahaçeva ikinci bölümü için Moskova sirk okulu öğrencilerini davet etti.

Taus Mahaçeva, Ria Dağıstan haber ajansına yaptığı açıklamada, “Günde bir defa akrobatlar tabloların taşınması için vücutlarıyla piramit oluşturuyor. Şimdilik tüm kopya tablolar metal bir kasanın içinde ölçülerine göre sıralanmış durumda, küp şeklinde müze deposunu andırıyorlar” dedi.

Mahaçeva, bienalin bitişinin ardından tüm projenin ve sanat eserlerinin kopyalarının iki önemli Avrupa çağdaş sanat müzesi olan Hollanda’daki “Van Abbe” ile Belçika’daki “M NKA” müzesine gideceğini söyledi.

Taus Mahaçeva, “Bence, bu çalışma aracılığıyla Dağıstan sanatının tüm tarihinin böylesine önemli Avrupa müzelerinin koleksiyonuna gitmiş olması çok önemli” dedi.

Moskova çağdaş sanat bienali uluslararası modern sanat forumu 2005’den beri tek rakamlı yıllarda yapılıyor.

Forum çerçevesinde Taus Mahaçeva’nın performansı her gün VDNH fuar alanı merkez standında sergileniyor ve 15-30 dakika sunuyor.

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Email this to someone