Moskova’da Cuma baskını

2 Ekim’de Moskova’nın Ostankino bölgesinde, Cuma namazının ardından Müslümanlar topluca gözaltına alındı. Aralarında 1 Ekim’de hacdan dönmüş iki hacı da bulunuyor.

Görgü tanıklarının ifadesine göre, Cuma namazının ardından polisler, OMON askerleriyle birlikte, mescidin tüm kapılarında kontrol noktası kurdu. Mescitten çıkan herkesin üstü arandı ve kimlik kontrolleri yapıldı. Kimliği üzerinde olmayan herkes hiç bir açıklama yapılmadan gözaltına alındı ve polis otobüslerine bindirildi.

Kimliği üzerinde olmayan ancak emeklilik kartı, Moskova kartı, Moskova’da verilmiş ehliyet veya daha başka belgelerini göstermeye çalışan Müslümanların çabaları ise polisler tarafından kabul edilmedi. Görgü tanıkları, “Üzerinde RF kimlik kartı olmayan herkesi otobüse bindirdiler” dedi.

Görgü tanıkları, Ansar haber ajansına yaptığı açıklamada, polislerin RF kimliği olan bazı Müslümanları da sicil kontrolü yapmak için gözaltına aldıklarını belirtti. Bunlardan ikisi önceki gün hacdan dönen iki hacıydı. İkamet ettikleri Kamçatka’ya uçmadan önce, Cuma namazını Moskova’da kılmaya ve kutsal topraklardaki ziyaretlerini Müslümanlarla paylaşmaya karar vermişlerdi.

Ancak gözaltına alındılar. Polisler onları Ostankino emniyetine götürdüklerini söyledi. Fakat şu anki yerleri bilinmiyor. Görgü tanıklarının hemen başvurdukları insan hakları temsilcilerinin başvuruları da herhangi bir sonuç vermedi. Ostankino emniyeti, iki hacının kendilerine getirilmediğini ve şu anda nerede olduklarını bilmediklerini açıkladı.