Kodzokov İslam Üniversitesi’ni ziyaret etti

Kabardey-Balkar Başkanlığı İdaresi Başkanı Muhammed Kodzokov, bugün Nalçik’te bulunan Ebu Hanife Kuzey Kafkasya İslam Üniversitesi’ni ziyaret etti.

Kodzokov, ziyareti, İslam Üniversitesi’nde yapılan Kabardey-Balkar imamlarına yönelik üç günlük kursun başlaması sebebiyle gerçekleştirdi.

11 bilgisayarın bulunduğu bilgisayar sınıfını ve yurtları gezen Kodzokov, “Her şey tam mı, rahat mı, sıcak mı diye bakmak için geldim. Kabardey-Balkar cumhuriyeti ve halkı için İslam Üniversitesi’nde verilen eğitimin iyi şartlarda olması önemlidir” dedi.

Üniversitede, ikinci sınıfın dersine giren Kodzokov, “Biz sizlerden umutluyuz” ifadesinde bulundu.

Üniversite rektörü Şarafutdin Çoçayev, “Arapça eğitim programımız, Rusya Eğitim Bakanlığınca onaylandı” açıklamasında bulundu.

Kabardey-Balkar Müftüsü Hazretali Dzasejev de, “Okumak ve okumak; işte önemli olan bu” ifadesinde bulundu. Ayrıca, ülke yönetimi sayesinde, eğitim kurumunda, öğrencilerin eğitimi ve imamların kurslarının aynı anda yapılabilmesi için tüm şartların sağlandığını ifade etti.

İmamlara hitaben konuşan Dzasejev, “Bugün her biriniz için faydalı olacak üç günlük kursa başlıyoruz. Kur’an bizi okumaya çağırıyor. Ancak, maalesef ki, Kur’an’ı tek taraflı yorumlayan ve Kutsal Kitabın hayatımızın her yönünü kapsadığını unutan kardeşlerimiz var. Kur’an’ı bilgili öğretmenler rehberliğinde öğrenmek lazım. Kur’an’ı doğru anlamak önemlidir, bizim kurslarımız bunun için var” dedi.

Kodzokov, “Kursları organize edenlere teşekkür ediyoruz. Bu kurs, Müslüman gençler için çok önemli. Kabardey-Balkar Din İdaresi iyi başlangıçlar için ciddi adımlar atıyor ve ülke yönetimi bu konuda her zaman desteğe hazır” dedi.

Kodzokov, derslerine katıldığı imamlara, “Gençler doğru, temiz İslam’ı seçmelidir. Bunun için onlara örnek olacak, yol gösterecek imamlar şarttır” dedi. Auşiger köyünden İmam Muhamedin Jilokov, söz alarak, köylerinde cami olmadığını söyledi ve bu konuda yardımcı olunmasını istedi.

Kodzokov da, “Gerekli malzeme konusunda yardımcı olabileceğimizi düşünüyorum, köylüler de inşaatta çalışacakları bulursunuz” cevabını verdi.

Kabardey-Balkar haber ajansının verdiği bilgilere göre, imamların diğer sorularını yazılı olarak vermeleri ve dersin sonunda Kodzokov’a iletmeleri önerildi.

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Email this to someone