Karaçay-Çerkes yeni sanayi hedefleri açıklandı

Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti yeni sanayi ve enerji bakanı Murat Argunov gazeteciler ile yaptığı görüşmede bakanlığın yeni hedeflerini ve öncelikli faaliyet planını açıkladı.

Argunov, görüşmenin başında, Karaçay-Çerkes’de 700’den fazla sanayi işletmesinin bulunduğunu ve bakanlığın, yatırım aşamasında bulunan projelerinin hayata geçirilmesi konusunda onlara yardımda bulunmayı düşündüğünü açıkladı.

Bakan Argunov, “Destek, faiz oranı sübvansiyonları, devlet garantisi ve alt yapı maliyetlerine yönelik olacak” açıklamasında bulundu.

Argunov’un ifadesine göre, 2016’nın başından itibaren devlet ve özel sektör ortaklık kanunu yürürlüğe girecek. Bu karar bakanının ifadesine göre, Karaçay-Çerkes’e  yatırımcı çekmekle kalmayacak, aynı zamanda yerel yatırımcıların işlerini de kolaylaştıracak.

Bakan Argunov, “Bugün sanayiden söz ederken değinmek istediğim bir kaç alan var: tarım sanayi kompleksi, sanayi, turizm ve sağlık alanında sunulan iş planları. Ülkede 20’den fazla proje onaylandı ve şimdi onları en kısa sürede hayata geçirmeye çalışıyoruz” dedi.

Argunov ayrıca, bölgede yatırımı desteklemek amacıyla geçen hafta sanayi bakanlığı ve ekonomik kalkınma bakanlığı tarafından bir yol haritası çizildiğini ifade etti. Belirlenen hedefleri gerçekleştirmek amacıyla çizilen yol haritasının, her iki bakanlığın web sayfasına konacağını belirtti.

Bakan ayrıca, bölgede genç işadamlarının yardım için başvurabileceği özel bir merciinin olmadığını belirtti. Argunov, “Maalesef, projesini sunmak isteyen gençlerin başvurabileceği bir merci yok. Bu alanda da bir çalışma başlatacağız. Federal düzeyde bu anlamda hazırlanan planlar bize gönderildi. Onları kullanacağız” dedi.

Çalışmalardaki öncelikli görevlerden biri olarak, bakan, bölge yollarının iyileştirilmesini belirlediklerini söyledi.

Argunov, sıkıntılı ekonomik duruma rağmen, Karaçay-Çerkes’de yolların iyileştirilmesi konusunda çalışmaların aktif olarak yürütüldüğünü ifade etti ve “Yollar, bölgemizde sanayinin gelişimi için çok önemlidir. Biz de gelecek yıl bu alanda çalışmayı planlıyoruz” dedi.

Bakana göre, yakıt-enerji alanında en temel görev kışa hazırlık. Yakıt ve ısınma konusunda herhangi bir problemle karşılaşmamak için bakanlık bünyesinde özel bir çalışma grubu oluşturuldu.

Bakan Argunov, vatandaşların hizmet almasını kolaylaştırmayı önemli bir konu olarak gördüklerini söyledi. Açıklamasına göre, bunun için “Çok Fonksiyonlu Merkez” isimli bir kurum oluşturulacak. Bu merkezin kurulmasıyla birlikte, vatandaşlar en geç bir hafta içinde istedileri evrakı alabilecek.

Karaçay-Çerkes haber ajansının verdiği bilgilere göre, bakan, bakanlık çalışmalarından memnun. Bu sebeple herhangi bir kadro değişikliğinin planları dahilinde olmadığını söylüyor.