Kadirov’un kuzeni Dağıstan’da iş başında

Dağıstan, Çeçen siyasetçiye, yönetimin başarısızlığı sebebiyle bırakıldı.

Federal yönetim, uzmanlar, gazeteciler ve misafirler tarafından bir çok şikayetlere neden olan Derbent yıldönümü kutlamalarının bitmesinin ardından, medya, kısa bir süre önce Dağıstan sorumlusu olarak tayin edilen Odes Baysultanov’un, Derbent’e rıhtım ve havaalanı sözü verdiğini açıkladı.

Odes Baysultanov artık açıkça medyada, sanki Dağıstan’ın gayretli bir başkanıymış gibi kapsamlı ve uzun vadeli projeler ve Dağıstan’ın gelişim stratejilerini dile getiriyor.

Açıklamaların detayları

Ramzan Kadirov’a kuzeni olarak bilinen Kuzey Kafkasya İşleri Bakan Yardımcısı Odes Baysultanov, Derbent’te rıhtım inşası için ayrılacak fonun kabul edildiğini açıkladı.

Bakan yardımcısı, “Zira burası bir deniz şehri. Güzel rıhtımı olmayan bir deniz şehri gariptir. Ve bizler projenin gerçekleştirileceğini garanti ediyoruz. Ayrıca şehrin 2018’e kadar gelişimi konusunda başbakan yardımcısı Aleksandr Hloponin’in desteği alındı” dedi.

d137b0d8Bunun dışında, Dağıstan sorumlusu, “Şu anda sıkı bir şekilde Dağıstan’da yeni, modern bir havaalanı inşaatı üzerinde çalışıyor” diye belirtti. Baysultanov bu konuda da destek sözü verdi.

Baysultabov, havaalanı inşaatında, “Kuzey Kafkasya Tatilcilik”, “Kuzey Kafkasya Kalkınma Kooperatifi” ve “Kuzey Kafkasya Birliği” gibi kurumların yanı sıra, Süleyman Kerimov gibi güçlü yatırımcıların desteği olacağını da belirtiyor.

Yani, Odes Baysultanov bir ev sahibi gibi, Dağıstan’ın bitmek bilmeyen krizinden çıkarılmasında en etkili modeli oluşturmak için mümkün olan tüm kaynaklardan faydalanıyor. Baysultanov’a Dağıstan konusunda böylesine bir yetkiyi kim veriyor?

Yetkiyi Güçlendirmek

Odes Baysultanov, kuzeni Ramzan Kadirov’dan on yaş büyük. 2007-2012 yılları arasında, Çeçenya hükümetine başkanlık yaptı. Bundan önce üç yıl boyunca Çeçenya devlet başkanlığı ve hükümet işleri yöneticisi oldu.

Ramzan Kadirov, 2012’de, Odes Baysultanov’u Çeçenya başbakanlığı görevinden, Kuzey Kafkasya Federal Bölgeye, Rusya devlet başkanının o zamanki Kuzey Kafkasya özel temsilcisi Aleksandr Hloponin’e yardımcı olması için gönderdi.

Hatırlayalım ki, Kuzey Kafkasya Federal Bölgenin kurulması ve Rusya devlet başkanının Kuzey Kafkasya temsilcisini ataması o zamanlar bir çok uzman tarafından, Medvedev’in Ramzan Kadirov’un Kafkasya’daki gücünü kısıtlama çabası olarak adlandırılmıştı.

54116118Ancak Ramzan Kadirov, Kafkasya üzerinde inşa edilen, Kuzey Kafkasya Federal Bölge şeklindeki kontrol kurumunu kendi yararına kullandı ve özel temsilci yardımcılığı koltuğuna kuzenini oturtmak için kulis yaptı.

O dönemden beri, kardeşi aracılığıyla Kafkasya geneline ayrılan kaynakların paylaştırılması konusunda güç elde eden Ramzan Kadirov’un pozisyonunda keskin bir güçlenme oluştu.

İki yıl sonra, 2014’de Kuzey Kafkasya İşleri Bakanlığının kurulmasıyla, Ramzan Kadirov Odes Baysultanov’un bakan yardımcısı olarak atanmasını sağladı. Onun seviyesini fiilen yükseltmiş oldu.

Baysultanov’un federal bakan yardımcısı olarak atanması Ramzan Kadirov’un pozisyonunu daha da güçlendirdi ve onun komşu cumhuriyetlere önemli etkilerde bulunmasına imkan verdi.

Ramzan Kadirov’un, yıkılmış Çeçenya’nın yeniden canlanmasındaki ve direnişçilerle mücadeledeki etkinliğini göz önünde bulundurarak Moskova, son yıllarda kendisinde can sıkıcı izlenimler oluşturan Dağıstan’ın sorumluluğunu Kadirov’un kuzenine teslim etti.

Dağıstan’a cömert vaatler

Yıldönümü kutlamalarının sonrasında Odes Baystulanov, içler acısı durumunun düzeltilmesi için Dağıstan’a özellikle ne gibi yardımların gerektiği konusundaki tahmin ve değerlendirmeleriyle ilgili kapsamlı bir röportaj verdi.

İfade ettiğine göre, Dağıstan ve Derbent için oldukça fazla şey yapıldı. Ama daha fazlasının yapılması gerekiyor. Baysultanov röportajında, devlet başkanının emriyle yıldönümü kutlamalarının 2018’e kadar uzatıldığını belirtti.

Baysultanov, “Bundan yola çıkarak Dağıstan ile ilgili bir alt program oluşturuldu. Şu anda bu programa çoğunluğu sosyal altyapı olmak üzerek sekiz yer dahil oldu. Bin kişilik bir okul, iki anaokulu ve günde 1000 kişiye hizmet edebilecek bir poliklinik inşa edilmesi planlanıyor. Kuzey ve güney tesislerinin arıtılma işi de gündemimizde. Kuzey tesisindeki iş şu anda bitiyor, güneyde daha yapılacak çalışmalar var. Alt program için ortaya koyduğumuz rakam 4 milyardan fazla. Başka düzenlemeler de yapılacak” açıklamasında bulundu.

99986316Baysultanov aynı zamanda, Dağıstan’ın ekonomisi ile de ilgileniyor. Baysultanov bu konuda, “Sübvansiyondan uzaklaşmak ve hiç değilse kendi kendine yetmeye geçmek lazım. Bu bizim ana görevimiz” dedi.

Dağıstan sorumlusu ayrıca Dağıstan’da ulaşımın geliştirilmesi, sanayi ve tarım sektöründe yeni tesislerin inşası vaadinde bulundu. Dağıstan’da bu tarz tesisler yok denilebilecek kadar az.

“Dağıstan tüm bunları Rusya devletinin desteği olmadan düzenleyemez” diyen Baysultanov, Dağıstan’ın problemlerinin çözümüne Moskova tarafından ek kaynak sağlanmasını garanti ettiğini de ifadelerine ekledi.

Dağıstan’ın evlatları nerede?

Bu durumla ilgili olarak, Dağıstan vatandaşlarının büyük bir bölümü, Moskova’nın, Kafkasya’nın en büyük cumhuriyetinin başına, yabancı bir gücü nasıl getirebildiğini, bunun nasıl mümkün olduğunu soruyor.

Ve nasıl oldu da, Dağıstan’ın başına getirilen yabancı yönetimin kadrosu Kadirov’un ekibi oldu?

86794919Gerçekten Dağıstan’da, cumhuriyeti içinde bulunduğu krizden kurtaracak ve Kafkasya’nın lokomotifi haline getirecek idareci ve siyasetçi kalmadı mı?

Bir sosyal medya kullanıcısı olan Murad Aşikilov, “Sefalete düştüler! Para konusunda bile kendilerine güvenilmemesinin ne kadar aşağılayıcı olduğunu yetkililer anlamıyor mu!” diyor.

Kaynak: onkavkaz.com – Azamat Dadayev