Kabardey-Balkar’da kalp-damar hastalıkları konferansı

Kafkasya’da kalp-damar hastalıklarından kaynaklı ölümler, Rusya ortalamasına göre iki katı az.

Kabardey-Balkar Cumhuriyeti başkenti Nalçik’te yapılan, Kafkasya kardiyolog ve dahiliyecileri V. Bilimsel Eğitim konferansında Profesör Mehman Mamedov, Kafkasya’da kalp-damar hastalıkları ve ölümlerinin Rusya ortalamasına göre iki katı daha az olduğunu açıkladı.

Kabardey-Balkar hükümeti başkan yardımcısı, Sağlık Bakanı İrma Şetova, “Kabardey-Balkar’da 2014’de kalp-damar hastalıklarından ölümlerin yüzde 5,5 azaldı ve bu oran muhafaza ediliyor. Bu düşüş oranı, sonraki 9 ayda yüzde 6’yı geçti. Bu sonucun elde edilmesinde, tanınmış Rus uzmanların yardımları çok önemli oldu” dedi.

Şetova’nın ifadesine göre, ilçe hastanaleri ve kliniklerinden uzmanların bu tarz konferanslara katılımı, tecrübe ve bilgilerini arttırmak için iyi bir imkan.

Sk.news haber ajansının verdiği bilgilere göre, foruma Rusya’nın 17 şehrinden yaklaşık yüz konuşmacı katıldı. Forum sonunda beş yüz uzman sertifika aldı. Konferans programında yaklaşık 80 seminer ve yuvarlak masa toplantısı yapıldı. Konferans kalp-damar hastalıklarıyla mücadele yılı çerçevesinde gerçekleştirildi.

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Email this to someone