İnguşetya’da tutuklanan 3 kişi kayboldu

İnguşetya’da antiterör operasyonunda gözaltına alınanlar ortadan kayboldu.

İnguşetya’nın Nazran bölgesi Surhahi köyü sakinleri, 12 Ekim’deki antiterör operasyonunda gözaltına alınan Tagir, Abo ve Alihan Bogatırev’in nerede olduğunu bulamıyor.

Emniyet güçleri, gözaltına alınanların yeri hakkında bilgileri olmadığını açıkladı.

12 Ekim’de Nazran bölgesinin bazı köyleri ve Karabulak’ta antiterör operasyonu ilan edildi. Emniyet güçlerinin verdiği bilgilere göre, operasyonlar esnasında üç kişi öldürüldü, dört kişi gözaltına alındı. Antiterör operasyonu 13 Ekim 17:00’da bitirildi.

Tagir Bogatırev’in eşi Madina’nın ifadesine göre, emniyet güçleri Surhahi köyündeki evlerine 12 Ekim 05:00’da geldi, ardından kocasını alıp götürdüler. Madina, Kavkazki Uzel’e yaptığı açıklamada, “Onlar bizde dört saat durdular. Kocamı nereye götürdüklerini sordum. Magas’da FSB’ye götürdüklerini söylediler” dedi.

Madina daha sonra akrabaları ile Tagir’i söylenen adreste bulmak için Magas’a gitti. Ancak orada kendilerine bu isimde birinin olmadığı söylendi ve İnguşetya İçişleri Bakanlığı’na başvurmaları önerildi. Orada da Bogatırev’in yeri hakkında bir şey söylenmedi.

Madina Bogatıreva, “Tagir nerede, başına ne geldi bilmiyoruz. Epilepsi hastası, ilaç kullanıyor, ilaçları yanında değil. Ayrıca çok iyi de görmüyor” diyerek endişelerini dile getiriyor.

Madina, “Kocamın kaybolduğuyla ilgili ülke savcılığına, insan hakları örgütü MAŞR’a, insan hakları yetkilisi Cambulat Ozdoyev’e ve Memorial’e dilekçe yazdık. Aynı dilekçeyi ülke başkanlığına da gönderdik” dedi.

Surhahi köyünden Fatima Bogatıreva da aynı mercilere oğulları Abo ve Alihan’ın 12 Ekim’de gözaltına alınmasının ardından ortadan kaybolduklarıyla ilgili başvuruda bulundu.

Fatima Bogatıreva, Kavkazki Uzel’e yaptığı açıklamada, “Oğullarımı alıp götürdüklerinden beri nerede olduklarını öğrenemiyoruz. FSB ve içişlerine başvurduk, ancak hiçbir yer onların nerede olduklarını söylemiyor” dedi.