Dağıstan’da İslami bankacılık

İslami bankacılıkla ilgili Dağıstan’da üç önemli olay yaşandı. Başkent Mahaçkale’de “Toplumun İstikrarı İçin İslami Ekonomi” uluslararası bilimsel konferansı yapıldı, III. Uluslararası “Hazar Helal Expo” fuarı çerçevesinde Rusya Müslüman işadamları birliği Dağıstan şubesi açılışı yapıldı ve “Saada” isimli vakfın tanıtımı yapıldı.

“İslami Bankacılık” ifadesi son zamanlarda herkesin dilinde. Rusya şartlarında İslami ekonominin ne kadar uygulanabilir bir şey olduğu konusunda İslam iktisadı uzmanı Adalet Cabiyev, “İslami ekonomi doktrini kar ve zararın kredi verenle borçlu arasında paylaşılması prensibini öngörüyor. Geleneksel bankacılıkta, kredi sözleşmesinde, cezai yaptırım sadece borcu alana yönelik yazılıyor ve bankanın zararı paylaşacağına dair bir şey söylenmiyor” diyor.

Cabiyev İslami bankacılığın geleneksel bankacılığa göre, başka avantajlarının da olduğunu belirtiyor. Ayrıca İslami bankacılığın küçük çaplı girişimciler için daha avantajlı olduğunu kaydediyor.

Cabiyev, İslami bankacılık hizmetlerinin Rusya’da, özellikle de Dağıstan’da ilerlemesine engel olan şeyin öncelikli olarak Rusya kanunları olduğunu belirtti. Cabiyev’e göre, özellikle RF Medeni Kanunu’nda borç veren ve alan ilişkilerinde durumun değiştirilmesi gerekiyor. Kanuni değişimlerin “Banka Faaliyetleri” kanununda da olması gerekiyor.

Ria Derbent haber ajansının verdiği bilgilere göre, Post-sovyet coğrafyada bu konuda başarılı örnekler var. Mesela, Kazakistan’da yasama değişikliği sonucunda ilk İslami banka açıldı.

Cabiyev, İslami bankacılığın geliştirilmesinde bir başka problemin de uzman personel eksiği olduğunu söyledi. İslami banka ve borç alan kişi arasında doğabilecek anlaşmazlıkları çözecek şer’i bir konsey gerekiyor.

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Email this to someone