Çeçenya’da İslami bankacılık zirvesi

Çeçenya’nın başkenti Caharkale’de, Rusya Bankası Başkan Yardımcısı Aleksandr Torşin ve Rus yanlısı Çeçen hükümeti başbakanı Abubakar Edelgeriyev başkanlığında katılım bankacılığı gelişimi çalışma grubunun bir toplantısı yapıldı.

Çalışma grubunun başkanı Aleksandr Torşin, yaptığı konuşmada, Ramzan Kadirov’un daveti için teşekkür etti ve Caharkele’nin dönüşümü konusundaki hayranlığını ifade etti. Torşin, “Çeçenya’ya yapılan yatırımların etkin bir şekilde kullanıldığı fark ediliyor” dedi.

Azerbaycan ve Tataristan Cumhuriyetleri banka temsilcileri, konuşmalarında katılım bankacılığı konusundaki şahsi tecrübelerini paylaştı.

Abubakar Edelgeriyev Çeçenya’da yapılan görüşmenin önemini belirtti. Katılım bankacılığı alanında, tecrübeli ülkeler ve uluslararası kuruluşlarla tecrübe paylaşımı ve araştırmalar konusunda özel bir program oluşturulmasının gerekliliğini belirtti. Edelgeriyev, İslami bankacılığın ve yurtdışı yatırımların Rusya’da hayata geçirilmesinin mümkün olduğuna inandığını ifade etti.

Grozy İnform’un verdiği bilgilere göre, toplantıda, Çeçenya’da katılım bankacılığının başarıyla hayata geçirildiği, çünkü konuyla ilgili uzmanların bulunduğu ifade edildi.

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Email this to someone