Bganba: “Abhazya devleti halkına zarar vermez”

Abhazya Cumhuriyeti Meclis Başkanı Valeri Bganba, vatandaşların Rusya ile yapılan stratejik ortaklığa gösterdiği tepki ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Abhazya Meclis Başkanı Valeri Bganba, parlamentonun hiç bir zaman halk ve devlet zararına bir karar almayacağını ifade etti.

Bganba’nın Sputnik’e yaptığı açıklamaya göre, stratejik ortaklığın konuşulduğu toplantı esnasında Parlamentoya bir grup vatandaş geldi. Rusya Federasyonu ile Abhazya arasında yapılması planlanan anlaşma ile ilgili sorular sordular.

Bganba açıklamasında “Halk arasında söylentiler dolaşıyor. Bu söylentileri kim yayıyor bilmiyorum ama hepsi birbirinden saçma. Bu söylentiler insanları rahatsız etti. Dışarıya çıktık ve onlarla konuştuk. Temsilcilerini meclise, yaptığımız oturuma getirdik. Çalışmanın devam ettiğini ve bu çalışmanın bir günlük iş olmadığını onlara izah edebildiğimizi düşünüyorum” dedi.

Abhazya ve Rusya arasındaki işbirliği ve stratejik ortaklık anlaşmasına göre, taraflar anlaşmanın yürürlüğe girmesinden itibaren bir sene içerisinde suça karşı mücadelede koordinasyonu sağlamak amacıyla Enformasyon ve Koordinasyon Merkezini kuracak.

Abhazya ve Rusya İşbirliği ve Stratejik Ortaklık Anlaşması iki ülke devlet başkanı tarafından 24 Kasım 2014’de imzalandı ve 5 Mart 2015’de yürürlüğe girdi. Anlaşma iki devletin ekonomisini güçlendirme ve özellikle sınır hattında güvenliğin sağlanması maddelerini içeriyor.