Adıge Günü Nalçik’te kutlandı

20 Eylül’de, Kabardey-Balkar Cumhuriyeti başkanı tarafından 2014’de belirlenmiş olan “Çerkes Günü” ilk defa Nalçik’te kutlandı.

19 Eylül Cumartesi günü, başkent Nalçik’te açılışı yapılan Dünya Çerkes Birliği X. Kongresi de bu güne atfedildi.

Kongreye Adıge diasporasından yabancı heyetler katıldı, kongrenin açılış öncesinde Nalçik’te heyetleri DÇB başkanı Hauti Sohrokov, Rusya Sivil Meclis üyesi Zaurbi Nahuşev, Kabardey-Balkar Adıge Khase Başkanı Muhammed Hafıtse ve diğer saygın büyükler karşıladı. 20 Eylül Adıge Günü’nde Nalçik sakinleri ve misafirleri tarafından milli danslar eşliğinde toplu geziler düzenledi. Abhazya meydanında Kafkasya mutfağından ikramlar sunuldu, milli-kültür bahçesi sergisi açıldı.

Natpress’in verdiği bilgilere göre, program katılımcıları, Çerkes dünyası için böylesine önemli bir programın başka bir yerde yapılamayacağını düşünüyor. Çünkü Kabardey-Balkar yönetimi her geçen yıl dünyadaki Adıgelerin problemlerinin çözümüne daha fazla önem veriyor.


Yorumlar
 1. Avatar
  koray koças

  Saygın üyeler derken? Ajans Kafkas’ın söylemindeki bu değişimin sebebi nedir acaba? bu saygın dediğiniz kişiler Çerkesler için hainin önde gidenleridir. Ayrıca bu kutlanan gün hakkında hiç mi bir şey bilmiyorsunuz? biraz bilgi verseniz ve bu icat edilen günün Ruslar ve sizin saygın büyükleriniz tarafından 21 Mayıs’ı unutturmak için Çerkeslere kakalandığını açıklamak değil midir sizin göreiniz? Rusya ağzıyla konuşmaya başlayan ajanskafkasın DÇB’den bir farkı yoktur. Yakında Kabardey Balkar Başkanı’nı ve DÇB Başkanını da ağırlarsınız siz.. Yazık, halbuki ne saygın kurumdun sen ajanskafkas. Rusya’nın kirli çamaşırlarını ve Kafkasya’da gizlenenleri diasporaya aktaran ajanskafkas, olmuş Rusya’nın söylem taşıyıcısı. Yazık çok yazık…
  “Kongreye Adıge diasporasından yabancı heyetler katıldı, kongrenin açılış öncesinde Nalçik’te heyetleri DÇB başkanı Hauti Sohrokov, Rusya Sivil Meclis üyesi Zaurbi Nahuşev, Kabardey-Balkar Adıge Khase Başkanı Muhammed Hafıtse ve diğer saygın büyükler karşıladı.”

  • Avatar
   Selim Han

   Bütün Çerkesler siyasi görüşleri, dünyaya bakış açıları ne olursa olsun asgari müştereklerde birleşmeli, birarada olmalı. Zaten sayımız, gücümüz belli. Onu dışla buna yüzverme, ötekini ihanetle suçla toz şekeri gibi dağılıp gidiyoruz. Kendisin Çerkes olarak kabul eden, Çerkes kültürüne bağlı ve Çerkesliğe hizmet eden herkesi ben çerkes kabul ederim.