Abhazyalı satranç oyuncusu Konya’ya geliyor

Abhazyalı Aynar Hurhumal Konya’da düzenlenen Avrupa Okulları Satranç Şampiyonasına katılacak.

Abhazya Satranç Federasyonu Başkanı Konstantin Tujba’nın Sputnik’e yaptığı açıklamaya göre, yedi yaşındaki Aynar Konya’da 24 Haziran-3 Temmuz tarihleri arasında devam edecek olan Avrupa Okulları Satranç Şampiyonası’na katılıyor.

Tujba “Avrupa Okulları Satranç Şampiyonası genç sporcular için önemli bir karşılaşma. Aynar Hurhumal başarı yolunda büyük umut veriyor. Biz de onun böyle turnuvalara katılabilmesi için tüm imkanları sağlamaya çalışıyoruz. Umuyoruz ki iyi bir sonuç alır ve yaklaşık 60 kişi olan kendi yaş grubundakiler arasında ilk ona girer” dedi.

Yedi yaşındaki Aynar Hurhumal Abhazya’da ve uluslararası turnuvalarda birçok dereceye sahip. Türkiye’deki şampiyonaya katılım hakkını Mart 2015’de Krasnodar Kray Nebug kasabasında yapılan uluslararası satranç birliğinin düzenlediği şampiyonayı kazanarak elde etti.

Türkiye’deki şampiyonada tüm Avrupa okullardan 7, 9, 11, 13, 15 ve 17 yaş grubu öğrenciler yarışacak. Yaklaşık 30 ülkenin katıldığı turnuvadaki maçlar internet üzerinden canlı olarak izlenebilecek.