Abhazya Geri Dönüş Komitesi Türkiye’ye geldi

Abhazya Cumhuriyeti Geri Dönüş Devlet Komitesi yönetimi, Başkan Vadim Haraziya başkanlığında, Sakarya Abhaz Derneği açılışının ikinci yıldönümü programına katıldı.

Yurttaşlarla İlişkiler Geri Dönüş Şubesi Başkanı Cansuh Lazba, Sputnik’e, Geri Dönüş Devlet Komitesi heyetinin Türkiye ziyaretini anlattı.

Lazba’nın verdiği bilgilere göre, Abhaz Dernekleri Federasyonu yönetimi ile yapılan görüşmede geri dönüş konuları, ortak projeler ve eğitimde, kültürde ve etkinliklerde karşılıklı işbirliği konuları ele alındı.

Cansuh Lazba, “Bu görüşmenin temel amaçlarından biri, Abhaz Dernekleri Federasyonu ile bundan sonra yapılacak işbirliğini görüşmektir. Abhaz Dernekleri Federasyonu’nun yeni başkanı olarak Ahmed Hapat’ın seçilmiş olmasından dolayı, yaptığımız anlaşmaya yeni maddeler eklemeye karar verdik” dedi.

Sputnik Abhazya’nın verdiği bilgilere göre, Lazba, Abhazya Geri Dönüş Devlet Komitesi ve Abhaz Dernekleri Federasyonu arasındaki anlaşmaya yapılacak eklerin eğitim, dil ve kültürün korunması ve gençlerin anavatanlarını tanıması için yaz kamplarının düzenlenmesiyle ilgili olduğunu belirtti.