Abhaz ve Oset temsilciler Moldova’dan sınır dışı edildi

Transdinyester Cumhuriyeti 25. Yıldönümüne katılmak için gelen Abhazya ve Güney Osetya temsilcileri, Moldova’dan sınır dışı edildi.

Moldova yönetimi Abhazya Cumhuriyeti resmi heyetinin uçuşunu engelledi. Abhazya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Moldova Cumhuriyeti Güvenlik Birimleri, Abhazya’nın resmi yetkililerini psikolojik baskı uygulayarak sorguladı. Sorgulamalar ardından Abhazya ve Güney Osetya delegeleri Moldova’dan sınır dışı edildi ve ülkeye girişleri 10 yıllığına yasaklandı.

Abhazya Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada, “Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı olarak Moldova’yı protesto ediyoruz. Abhazya Cumhuriyeti’nin üst düzey yetkililerine yönelik böyle bir eyleme izin verilemez. Bu eylem bir ayrımcılık eylemidir. Uluslararası topluma ve özellikle Moldova-Transdinyester meselesindeki arabuluculara, yaşanan bu olayı objektif olarak değerlendirmeleri, bundan sonra Moldova tarafının bu tür provoke edici eylemlerine izin vermemeleri çağrısında bulunuyoruz” ifadeleri yer alıyor.

Abhazya Cumhuriyeti resmi heyeti, Devlet Başkanı Yardımcısı Vitali Gabniya başkanlığında, Tiraspol’deki, Transdinyester Moldova Cumhuriyeti’nin 25. yıldönümü kutlamalarına katıldı.

Kutlamalar öncesinde Transdinyester Moldova Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Nina Ştanski ve Moldova temsilcisi Viktor Osipov arasında bir görüşme yapıldı ve Moldova tarafı adına konuşan Viktor Osipov, Transdinyester Moldova Cumhuriyeti’ne gelen tüm heyetlerin engelsiz giriş ve çıkışlarını onayladığını kabul etti.

Abhazya Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada, “Kendi verdikleri vaadi ihlal eden Moldova, Abhazya ve Güney Osetya heyetlerine yönelik düşmanca provokasyon eylemlerinde bulundu” deniyor.

Abhazya Dışişleri Bakanlığı, Moldova yönetiminin, sınır dışı eylemine gerekçe olarak, Abhaz ve Oset delegelerin Transdinyester Moldova Cumuriyeti 25. yıldönümü kutlamalarına katılarak, Moldova’nın egemenliğini ve bölgesel bütünlüğünü tehdit etmesini gösterdi.

Abhazya Dışişleri Bakanlığı, Sputnik’e yaptığı açıklamada, “Gürcistan ile yakın bir ilişki içerisinde olan Moldova yönetimi, Gürcistan’a komşu devletlere ayrımcılıkta bulunuyor. Bahsi geçen provokatif eylem, evrensel seyahat hak ve özgürlüklerinin doğrudan ihlalidir” açıklamasında bulundu.

Abhazya Dışişleri Bakanlığı Moldova yönetimine, onların ülkesinden çok sayıda vatandaşın her yıl Abhazya’ya iş bulmak için geldiğini ve onların Abhazya’da herhangi bir engelleme veya özgürlük kısıtlamasına maruz kalmadıklarını da hatırlatıyor.

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Email this to someone