4. Uluslararası öğrenciler mezuniyet töreni gerçekleştirildi

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından Türkiye’de eğitimini tamamlamış uluslararası öğrencilerin mezuniyet töreni gerçekleştirildi.

Ankara ATO Congresium’da gerçekleştirilen mezuniyet törenine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı konuşmada “Burada eğitim alıp ülkesine dönen her bir öğrenciyi, Türkiye’nin oradaki fahri temsilcisi olarak görüyorum” dedi.

“Türkiye’nin gelişmesi, tüm dost ve kardeş ülkeleri için yeni bir umut ışığı anlamına geliyor. Batı’da israf edilen gıdanın Afrika’daki açların tamamını doyuracak bir sistemin sürdürülebilmesi mümkün değildir. Altı petrol, altın ve elmasla kaynayan toprakların insanların sefalet içinde yaşadığı bir düzeni kesinlikle adaletli bulmuyorum.” Şeklinde konuşan Erdoğan güncel siyasi gelişmelerle ilgili de açıklamalarda bulundu.

Bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen törenin de içlerinde Kuzey Kafkasya’dan öğrencilerin de bulunduğu 1.000’i Türkiye Burslusu, 3 bini ise kendi imkanlarıyla Türkiye’de eğitim gören toplam 4 bin uluslararası öğrenci mezun oldu. Törende Türkiye Burslusu olan öğrencilerden oluşan müzik korosunun konseri ve uluslararası öğrencilerin şiir dinletileri ile birlikte iki kısa tanıtım filmi gösterildi. Bu yılki programda uluslararası öğrencilerin seslendirdiği “Çanakkale Türküsü” filmi ve ayrıca Hasan Aycın’ın Karikatürleri ve Uluslararası Öğrenciler Akademisi katılımcılarının eserlerinden oluşan bir sergi de yer aldı.

Törende ayrıca en başarılı 20 Türkiye Burslusu uluslararası öğrenci ve en başarılı 23 Uluslararası Öğrenciler Akademisi mezununa birer tablet bilgisayar hediye edildi.

Bugüne kadar Türkiye’den mezun olan 56 bin uluslararası öğrenci sayısı, bu yıl eklenecek yeni mezunlarla birlikte 60 bine ulaşacak. Türkiye’de halen eğitim hayatına devam eden 15 bini Türkiye Burslusu, toplam 70 bin uluslararası öğrenci bulunuyor.