Çeçen şampiyon ‘asi’ sporcu istiyor

Viyana/Ajans Kafkas – Çeçen-İçkerya Başbakanı Ahmet Zakayev’in kabinesinde spor departmanı başkanı olarak görev alan Ruslan Tahayev, 17-24 Mayıs tarihlerinde Çek Cumhuriyeti’ndeki Avrupa Halter Şampiyonası’nda altın madalya almasının ardından Çeçen sporcuları soykırım suçu işleyen Rusya’nın bayrağı altında müsabakalara katılmamaya çağırdı.

Chechenpress’e demecinde, Çeçen bayrağını yükseltmek için Çeçenya’nın Birinci Devlet Başkanı Cohar Dudayev anısına bir güreş müsabakası düzenlemek için hazırlıklar yaptığını söyleyen Tahayev, şampiyonaya ülke dışına savrulmuş Çeçen mültecilerin yanı sıra farklı milletlerden sporcuların da katılacağını kaydetti.

Sporculuğun yanı sıra 1991’te Vaynah Demokrat Partisi’yle aktif siyasete atılıp Çeçenya’nın özgürlük savaşında yer alan Tahayev, tüm enerjisini Çeçen çocukların vatansever olarak yetişmeleri için harcadığını belirtti.

Çek Cumhuriyeti’ndeki şampiyonada mülteci olarak yaşadığı Avusturya’yı temsil eden Tahayev, “6 Eylül 2008’de Dudayev anısına bir serbest güreş turnuvası düzenlemeyi düşünüyoruz. Bu turnuvaya diasporada yaşayan Çeçenlerin yanı sıra diğer halklardan da katılım olacak” diye duyurduğu turnuvayla ilgili amacını da şu sözlerle aktardı:

“Sadece böyle bir turnuva, her gerçek Çeçen için önemli olan Çeçen-İçkerya marşının çalınması ve bayrağının göndere çekilmesine yardımcı olur. Bana göre, bugün Rusya için yarışan ve ödül alan bir kişi, Çeçen halkına soykırım uygulayan Rusya’nın bayrağı altında duramaz. Rusya milli marşını dinleyerek ve bu terör devletinin bayrağı altında dururken Çeçen sporcuların aralarında 42 bin çocuğun bulunduğu 250 binden fazla öldürülen, sakat bırakılan Çeçenleri hatırlamaları gerekir. Benim için bugün en önemli görev, kendi kahraman tarihini ve uzun yüzyıllardır Çeçen halkının yaşadığı tüm acıların baş suçlusunu sürekli hatırlayacak ve bilecek gerçek Çeçen vatansever gençler yetiştirmektir. Kilomdaki kategoride şampiyon olduğum Avrupa şampiyonasını hatırlıyorum. Orada eski Sovyet ülkelerinden birinden karma grup üyeleri yanıma geldi ve şunu söylediler: ‘İnanıyoruz ki kürsüye Çeçen-İçkerya Cumhuriyeti bayrağı altında çıkabileceğin günler gelecek’. Bu sözler beni heyecanlandırdı, bu ifadeler bir kez daha gösterdi ki, er ya da geç iç ve dış düşmanlara rağmen halkımız nihai hedefine, Çeçenya’nın dünya tarafından bağımsız olarak tanınması hedefine  ulaşacaktır. Bugün bizim görevimiz ve vazifemiz, benim çok şey çekmiş halkım için gerçekten endişe duyan taraf olduğunu düşündüğüm Çeçen-İçkerya Cumhuriyeti parlamentosu ve hükümeti etrafında kenetlenmektir.” ÖZ/FT