Soçi yolsuzluk olimpiyatları

Rusya vatandaşlarının çoğu, Soçi 2014 Olimpiyatları için yapılan büyük harcamanın nedeninin yolsuzluk olduğunu düşünüyor.

‘Levada-Center’ tarafından yapılan anket sonucuna göre, Soçi’deki 2014 Kış Olimpiyatları için yapılan harcamanın büyüklüğünün nedeni, yönetimdeki yolsuzluk ve inşaat şirketlerinin sahtekarlıkları. Ankete katılanlardan Olimpiyat oyunlarını takip edeceğini ifade edenlerin oranı sadece yüzde 20.

 

‘Soçi’deki Kış Olimpiyatları: ilgi, umut ve değerlendirme’ anketi Levada Merkezinin uzmanlarınca 24-27 Ocakta yapıldı. Ankete Rusya’nın 45 bölgesinden şehir ve köylerden 1603 vatandaş katıldı.

 

Ankete katılanların yüzde 47’sine göre, Soçi Olimpiyat hazırlıkları için rekor rakamda yapılan harcamaların nedeni, paranın önemli kısmının yağmalanmış olmasıdır.  Yüzde 34’, bunun sebebinin inşaat çalışmalarını yürüten şirketlerin açgözlülüğü ve sahtekarlığı olduğunu düşünüyor. Geri kalanları ise nedenin, kötü devlet idaresi ve Soçi bölgesinde inşaatları işinin zor oluşundan kaynakladığını düşünüyor.

 

16 Ocakta RF Başbakan Yardımcısı Dmitri Kozak, Soçi Kış Olimpiyatları için 214 milyar ruble harcandığını, bunun 99 milyarının bütçe kaynaklarından olduğunu açıklamıştı.

 

Finansal kaynakların kötü kullanımından ötürü, yetkili ve işadamlarının mahkemeye çıkarılma olasılığıyla ilgili olarak ankete katılanların dörtte biri böyle bir şeye inanmadığı, yüzde 37’si büyük olasılıkla hayır cevabı verdi. Yüzde 15 oranı böyle bir şeyin olabileceğini düşünürken, yüzde 7’si böyle bir şeyin olacağını belirtti, katılımcıların yüzde 16’sı ise yanıt veremedi.

 

Olimpiyat oyunlarının televizyon yayınları ile ilgili olarak, katılımcıların beşte biri olabildiğince çok spor karşılaşmasını izleyeceğini belirtti. Ankete katılanların yüzde 49’u ,Olimpiyatları zaman zaman takip edeceğini, yüzde 16’sı sadece haberlerden izleyeceğini, yüzde 14’ü ise hiç bir şekilde ilgisini çekmediği cevabını verdi.

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas