Sibirya’daki Müslümanların camisi yıktırıldı

Sibirya’nın Novi Urengoy şehrindeki bağımsız Müslüman cemaatinin camisi bölge yönetimi tarafından yıkıldı

Rusya’nın Ural Federal Bölgesi Yamal-Nenets Özerk Bölgesi yönetimi, Novi Urengoy’daki Nur İslam camiini yıktı. Rusya Müslümanlarının “Golos İslama” (İslam’ın Sesi) sitesi bu haberle birlikte çoğunluğu Kafkasyalı ve Tatar bölge Müslümanlarının maruz kaldığı baskıları gündeme getirdi. Verilen bilgilere göre Yamal-Nenets Özerk Bölgesi yönetimi ve istihbarat birimleri, yaklaşık on yıldır bazı imamların itibarsızlaştırılması, camilerin kapatılması, dini örgütlerin faaliyetlerinin durdurulması amacıyla çeşitli faaliyetlerde bulunuyor.

Asıl büyük darbe bölgenin en büyük Müslüman cemaati olan Novi Urengoy’daki topluluğa vuruldu. 120 bin nüfuslu şehirdeki Nur İslam camiine 1500’den fazla Müslüman geliyordu. Bundan rahatsız olan belediye başkanı İvan Kostogriz Yamal’da OMON (Çevik Kuvvet) kurulmasını sağladı. OMON üyeleri Kafkasyalılara karşı defalarca şiddet uyguladı.

Bölge Müslümanlarını “iyi” ve “kötü” olarak ayırmak için bölge idaresi ve istihbarat tarafından paralel Müslüman örgütünün kurulmasına öncülük edildi ve Müslümanlar arasında suni anlaşmazlık oluşturuldu. Basında Nur İslam cemaatine karşı karalama kampanyası başlatıldı. Aşırılıkçılıkla suçlanan cemaat Rusya Yüksek Mahkemesinde görülen davayı kazandı.

Ardından cemaat üyesi olan ve topluluğun faaliyetlerine maddi destek sağlayan bazı işadamlarının anlaşmaları feshedildi ve bazıları uydurma suçlarla hapse atıldı. Sürekli arama ve baskınlara cami cemaatinden gözaltılar eşlik etti. Cami imamı İsomitdin Akbarov Tümen şehrinde izinliyken acımasızca öldürüldü, topluluğun başkanı Hamza Dmitri Çernomorçenko güvenlik organlarının baskıları altında ülkeyi terk etmek zorunda kaldı. Son olarak geçtiğimiz günlerde topluluğun tüzel kişiliği tasfiye edildi ve cami yıkıldı. Nur İslam cami 1996’dan beri faaliyetteydi.