Söyleşi: Diasporanın ilk çocuk dergisi Nanuw çıktı

Nanuw, diasporanın ilk çocuk dergisi. Genç bir kadro tarafından hazırlanan derginin ilk sayısı geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Diaspora’da bir ilki gerçekleştiren Nanuw ekibinden Genel Yayın Yönetmeni Hacımurat Yaldız ile Nanuw ve içeriği üzerine kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.

 

Kuban Kural: Diaspora tarihinde birçok süreli yayın var ama salt çocuk dergisi olarak hazırlanmış bir yayın yok bildiğim kadarıyla. Nanuw gibi bir çocuk dergisi çıkarmaya nasıl karar verdiniz?

 

Hacımurat Yaldız: Hem fikriyat, hem fiiliyat planında, ilkler her zaman sancılıdır. Fuzuli’nin şu mısralarını biraz değiştirerek ifade edersek;  Dost bivefa’yı kabul etmeden, felek birahm devran bisükun. Düşman kavi, tali zebun..  Yani, dert çok, dert aradık bu dertleri çözmek adına ve gençlerden oluşan bir grup organize ettik. Harp zamanı, yaralanan birisi olduğunda, yanındakiler o yaralanan kişinin iniltilerini utanmadan yapabilsin diye, ses çıkarırlarmış ya, onun gibi.. Durumumuzu göz önüne aldığımızda,  hem ses çıkarmak, hem de tedaviye yardımcı olmak maksadıyla bir yola koyulduk. Bu yola ‘dayday’larla eşlik eden bir dergidir Nanuw. Bir ilktir, ama gerekliliği tartışılmaz olan bir ilk. Çocuğa yapılan yatırımın en büyük yatırım olduğu bilinciyle; amacımız, hem kendimize hem de sonraki nesillere kim olduğumuzu anlatmak, karanlık gördüğümüz ufkun şafak sökümüne tanık olmaktır.

Bu sebeple Nanuw der ki : ‘Çocuk masumiyetiyle, samimiyetiyle çıktık, Yola yoldaş gerek’.

Bizimkiler bizi tanımlamadan önce şunu da dile getirmekte fayda görüyoruz açıkcası. Bizim para pul kazanma; şahsımız adına Ramazan davulu gibi ‘ben ben de ben ben’ deyip nam şöhret kazanma gibi bir derdimiz yok. Ayrıca, İstanbul’daki, Ankara’daki, Kayseri, İzmir.. Viyana, NewJersey’deki veya vatandaki herhangi bir derneğin çatısı altında kurulmadık; hiçbirinin fikir veya projesi de değiliz. Bu yapımız belki bizi, tabiri caizse sahipsiz bırakabilir ancak umudumuz o ki, tüm derneklerin kapısını bu samimiyetimiz açacaktır. Özetle Nanuw, daha yeni doğmuş bebeğimizin adıdır. Bu bebek, bütün bir Adige toplumunun bebeğidir. Onu hep birlikte büyüteceğimize inancımız da tamdır.

 

Nanuw'u kaç kişilik bir ekip hazırlıyor?

 

Nanuw çok dar bir kadroyla çıkmaya başladı. Biraz önce dediğimiz gibi, sancılı bir başlangıç. Fikriyatı fiiliyata dönüştürme.. Danışma kurulunda olan, orada yazılmasa bile desteklerini esirgemeyen; yorulduğumuzda, bunaldığımızda bir mesajıyla dahi olsun ‘sırtımızı sıvazlayan’ büyüklerimize, arkadaşlarımıza teşekkür ederiz. Künyede göreceğiniz gibi, 3 kişilik bir ekiple yola çıktık, yalnız bu sadece bir başlangıç adımıydı. Önümüzde veya arkamızda giden yok ancak yanımıza yeni arkadaşlar şimdiden katıldı. Bir şey yapılabiliyorsa, her zaman daha iyisi yapılabilir. Yardımcı olmak isteyen herkese de bu sebeple kapımız açık. Umarız 2.sayımızda daha geniş, daha özgün olmasını planladığımız bir Nanuw sizleri bekliyor olacak.

 

Peki, neler bulacak Namuw'da çocuklar?

 

Nanuw genel anlamda, Adigeliğe ilgiyi artıracak bilgilerle harmanlanmış bir dergi modelidir. Küçük yaşta edinilen bu bilgilerin daha kalıcı olması sebebiyle;
-Nart Destanımızı çizgi romanlarla çocuklarımıza anlatıyoruz. Böylece tarihimizle, mitolojimizle ilgili küçük yaştan itibaren bilgi sahibi olmalarını amaçlıyoruz.
-Bulundukları bir ortamda nasıl davranmaları gerektiğini, başka bir ifadeyle Xabzeyi anlatıyoruz. Böylece kültürlerini, kimliklerini, kendilerini tanımalarını kolaylaştırıyoruz.
-Adiğabze hazırladığımız sayfalarımızı, anadilimizi bilmeyen çocuklarımızın dile ilgilerini artırıcı bir adım olarak görüyoruz.
-Hazırladığımız bilmece ve bulmacalarla, boyama sayfalarımızla çocuklarımızın eğlenerek öğrenmelerini sağlamaya çalışıyoruz.
-Ayrıca, dergimizin yanında çocuklarımızın ilgisini çekeceğini düşündüğümüz küçük hediyeler veriyoruz.
-Böylece hem çocuklarımıza hem bizlere kendi kültürümüzle yoğrulmuş bir dergi sunmaya çalışıyoruz.

 

İlk sayınız yayınlandı, hangi periyodla çıkarmayı düşünüyorsunuz Nanuw'u?

 

Evet. İlk sayımız yayınlandı. Öncelikle; örneği kendisi olması hasebiyle, elbette eksiğimiz, kusurumuz vardır. Bu gediklerin yama ihtiyacını, hep beraber gidereceğimize inanıyorum. Nanuw 2015 yılı itibarıyla 2 ayda bir çıkacak ve 2015’in ilk sayısı – Nanuw’un 2. Sayısı – Mart’ın ilk haftası basılıp dağıtılacak.

 

Nasıl ulaşabilecek takipçileri Nanuw'a, abonelik usulü mü çalışacaksınız?

 

Abonelik 2015 de çıkacak olan ilk sayımızla başlayacak. Abone olmak veya ilk sayımızı almak isteyenler ile şimdilik e-mail adresimiz üzerinden ([email protected]) irtibat kuruyoruz. Bu adrese isim, soy isim, telefon numarası ve bulunduğu ili gönderenlerin taleplerini karşılıyoruz.

 

Çalışmalarınızda başarılar dilerim. Umarım uzun soluklu bir dergi olur Nanuw.

 

İlginiz için biz teşekkür ederiz. Son olarak şunu söyleyelim, ulaştığımız fidanlar soluğumuza soluk katacaktır.

 

AjansKafkas