Piyasanın sterilizasyonu mu, oligarkların düellosu mu?

İngiliz Finansial Times, Çeçenya’nın gaz borcu konusundaki tartışmaların, Rusya’nın iç pazarının etkin olmayan yapısıyla mücadeleye yönelik sert önlemler kapsamında gerçekleştiğini söylüyor. İlerici Politika Vakfı Başkanı Oleg Bondarenko’ya göre ise Araşukov’ların takibatının arkasında, Çeçenya’da gazla ilgili ödemelerin kontrolünü ele geçirme ile ilgili rekabet söz konusu.  

Gazprom “Mejregiongaz” Genel Başkan danışmanı Raul Araşukov’un yeğeni, Astrahan Gazprom Gaz Dağıtım’ın Genel Müdürü Ruslan Araşukov ve oğlu Karaçay-Çerkes Parlamento Senatörü Rauf Araşukov ile birlikte Güney Rusya’daki bölgesel gaz şirketlerindeki bazı üst düzey yöneticilerin 30 Milyar rublelik yolsuzluğa bulaştığından söz ediliyor.  

Çeçenya’daki milyarlarca rublelik gaz borçlarının affı ile igili sansasyonel haberler yayılırken, eş zamanlı olarak gözaltına alma ve tutuklama işlemleri de gerçekleşmişti.

Finansial Times’a göre, Gazprom ve Çeçenya arasındaki anlaşmazlıkta, Rusya Devlet Başkanı ülkenin en büyük ve stratejik açından en önemli şirketlerinden birisi ile güvenlik açısından Moskova için her zaman “özel” olan bir bölge arasında sıkışıp kalmıştı. Borç affını desteklediği taktirde, bölgedeki desteği artacak ancak bu durum şirket için de tehlikeli sonuçlar doğruabilecekti zira Rusya Federasyon’una bağlı diğer eyaletler de benzer ayrıcalıklar talep edebilirlerdi.

Ancak, Çeçen gaz borcu konusundaki anlaşmazlığın temelinde Rusya iç pazarının etkin olmayan yapısının düzenlenmesi vardı ve hemen akabinde Araşukov’lara yönelik gözlatılar başlamıştı.

16 Ocak’ta Grozni Bölge Mahkemesi, Grozni’nin Gazprom’a olan 9 Milyon Rublelik borcun affedilmesini onamış, Gazprom ise mahkemenin kararına itiraz etmiş, bunun üzerine Araşukov’lara yönelik gözaltılar gerçekleşmişti.

KU/CT

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Email this to someone