Kabardey-Balkar’da Stalin heykeli dikildi

9 Mayıs’ta Kabardey-Balkar Cumhuriyeti Lesken bölgesi Ozrek köyünde Stalin’in heykeli dikildi.

Stalin büstünün açılışını köylüler farklı şekillerde yorumladı.

Etkinliğin organizatörlerine göre, 9 Mayıs’ta yapılan açılışa, yaklaşık 400 kişi katıldı. Katılanlar arasında, köylülerin yanı sıra Nalçik ve Vladikavkaz’dan misafirler de vardı. Rusya Federasyon Komünist Parti üyesi Zalimhan Şehinayev’in yaptığı açıklamaya göre, Stalin heykelinin dikilmesi fikri Ozrek köyünden komünistlere ait.

Şehinayev’in ifadesine göre, anıtın dikilmesi kararı köy toplantısında alındı, köylülerin yüzde 70’i bu girişimi destekledi. Şehinayev, Ozrek köyünde açılışı yapılan Stalin büstünün Kabardey-Balkar’daki tek Stalin heykeli olduğunu belirtti.

Anıtın açılış törenine katılan Kabardey-Balkar Devlet Üniversitesi profesörü Salih Efendiyev, Stalin anıtının dikilmesinin, insanların tarihi doğru anladıklarının göstergesi olduğunu söyledi.

Stalin anıtının dikilmesine olumlu yaklaşan Balkar Halkı İhtiyarlar Konseyi üyesi İsmail Haciyev, “Stalin bir devlet adamı idi. Ülkenin ve halkın çıkarları için yaşadı. O, bunun dışında başka bir şeyle ilgilenmedi” ifadesinde bulundu.

Haciyev, Balkar halkının sürülmesinin Stalin’in suçu olmadığını, bunun ardında Beriya ve Kumehov’un (1939’dan 1944’e kadar Zuber Kumehov Kabardey-Balkar Komünist Parti Bürosu birinci sekreteri idi) bulunduğuna inanıyor.

Kabardey-Balkar Cumhriyeti Siyasi Baskı Kurbanları Birliği Başkanı Marks Şahmurzov, Ozrek köyündeki Stalin heykeline karşı çıktı ve bu  olayı “baskı gören insanların duygularını incitmek” olarak adlandırdı.

Şahmurzov, “Bizler, Nalçik merkezinden Betal Kalmıkov’un (1930-1938 döneminde Kalmıkov Kabardey-Balkar Komünist Parti Bürosu birinci sekreteri idi) heykelinin kaldırılması için çalışıyoruz, bu heykeli gördüğümüzde içimiz acıyor. Ve şimdi de Stalin heykeli çıktı! Bu, 1937’inin yeniden doğuşu mu yoksa?” şeklinde düşüncelerini ifade etti.

Kavkazki Uzel’in verdiği bilgilere göre, Stalin’in bir heykeli hak etmediğini düşünen Şahmurzov, “Stalin unutulmalıdır. O, birçok insanın hayatını mahvetmiştir. Biz bugün hala onun 1930’larda yok ettiği insanları arıyoruz” dedi.

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Email this to someone

Yorumlar
  1. Nartan Ünsal

    Haberde her şeyi açıklayan küçük bir ayrıntıyı atlamışsınız. Ozrek bir Oset köyü. Doğru ya da değil, Osetler Stalin’in Oset olduğuna inanıyor ve sırf bunun için heykellerini dikiyorlar. Bildiğimiz kabile milliyetçiliği yani…