Gürcistan istedi Abhazya standı kapatıldı

Karadağ polisi geçen hafta, Budva şehrindeki uluslararası turizm fuarında Abhazya standını kapattı.

Abhazya Sanayi-Ticaret odası başkanının yaptığı açıklamaya göre, Karadağ polisi, Gürcistan Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı şikayetin ardından, Abhazya heyetini fuarı terk etmeye zorladı. Açıklamaya göre, Gürcistan’ın şikayeti Abhazya’nın bağımsız bir devlet olarak fuara katılamayacağıydı.

Abhazya, 21-23 Nisan’da Budva şehrinde düzenlenen “METUBES” uluslararası turizm fuarına ilk defa katıldı.

Fuara katılan Abhazya heyeti, amaçlarının, “Abhazya Cumhuriyeti’nin imajını yükseltmek ve bağımsızlığının tanınmasını sağlamak olduğunu” ifade etmişti.

Fuarın ikinci gününde polis Abhazya heyetinden stantlarını toplamalarını istedi. Heyettekiler reddetti. Ancak Abhayza Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Gennadi Gaguliya’nın ifadesine göre, standı polis kendisi topladı.

Gaguliya, “Karadağ hükümeti polislere standımızı bir an önce kapatma talimatı verdi. Polisler Gürcistan Dışişleri Bakanlığı’ndan Karadağ Dışişleri Bakanlığı’na şikayet geldiğini söylediler” dedi.

“METUBES” fuarı Karadağ’da 25. kez yapıldı. Abhazya, fuara davet edilen 16 ülkeden biriydi.

Kavkazki Uzel’in verdiği bilgilere göre, Gürcistan daha önce de Abhazya’nın uluslararası fuarlara bağımsız bir devlet olarak katılmasını protesto etmişti. Berlin’deki 80. “Yeşil Hafta” fuarında (Ocak 2015), Gürcistan’ın talebi üzerine, Abhazya’nın bağımsız bir devlet olduğunu ima eden ibareler kaldırılmıştı. İstanbul EMITT fuarında da (Ocak 2015) Abhazya için ayrı bir stant açılmamış, Abhazya heyeti Türkiye standında yer almıştı.

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Email this to someone