Dağıstan’da İmam Şamil filmi tanıtımı

Mahaçkale’de “İmam Şamil, Ahulgo” filminin senaryosu ile ilgili bir tanıtım yapıldı.

İki bölümden oluşan “İmam Şamil, Ahulgo” filminin senaryosunun tanıtımı 11 Eylül’de Mahaçkale’de Dostluk Evi’nde yapılan bir toplantıyla tanıtıldı.

“Lenfilm” stüdyosu sanat grubu, genel müdür Eduard Piçugin, aktör ve yayın yönetmeni Konstantin Butayev, senarist Svetlana Karmalita (German) ve yönetmen/senarist Mikhail Konovalçuk’tan müteşekkil bir heyet olarak, Dağıstan’a hem senaryonun tanıtımı hem de Ahulgo dağlarını ziyaret etmek için geldiler.

Ziyaretin organizatörlüğünü, “Dağıstan” film şirketi ve “Birlik ve Kalkınma” kuruluşu yaptı.

Tanıtım programına Dağıstan Cumhuriyeti Başkan Danışmanı, “Birlik ve Kalkınma” mütevelli heyeti başkanı Denga Halidov, “Dağıstan” film şirketi genel müdürü Magomed Abdulkadırov, yönetim temsilcileri, tanınmış toplum adamları ve tarihçiler ve 19. yüzyıl Dağıstan ve Kuzey Kafkasya tarihi uzmanları katıldı.

Toplantıyı yürüten, Dağıstan Başkanı Danışmanı Denga Halidov, katılımcılara sanat grubundakileri takdim etti ve filmin çekim fikrinin “Dağıstan” film şirketi müdürü Magomed Abdulkadırov’a ait olduğunu söyledi.

Halidov, “Bu proje çok sayıda yaratıcı insanı birleştirdi, onlar ilk bakışta zor gibi görünen bir görevi üstlendiler. İlk etap atlatıldı, senaryo planı hazırlandı ve bugün onu tartışma imkanı bulduk” dedi.

“Lenfilm” film stüdyosu genel müdürü Eduard Piçugin, projenin öneminin altını çizdi ve senaryo fikirlerinin tartışılması imkanı ile misafirperverlikten ötürü teşekkürlerini dile getirdi.

Piçugin, “Modern sinemanın tarihi orijinal haliyle vermesi, kültürel değerleri taşıması ve dikkatle yansıtması lazım. Bizim hedefimiz, mümtaz bir kişiyle ilgili bir film çekmek ve onun kişisel özelliklerini belgeselle değil, sanatsal bir filmle aktarmaktır. O zamanlar yaşanan olayları güvenilir ve tarafsız olarak vermektir. Bunun için sizin yardımınız ve doğrudan müzakerelere katılımınız gerekti. Ve bizler, müzakerelerin ardından filmle ilgili diğer çalışma etaplarına geçebileceğiz” dedi.

Lenfilm senaristi Svetlana Karmalita (German) da yapılacak işin zorluğunun altını çizdi. Karmalita, “İmam Şamil gibi çok yönlü bir şahsiyetin ve bir kahramanın karakterinin tüm hatlarıyla, bir sanat filmi çerçevesinde vermek çok zor. Bu film bir belgesel değil ve projenin tüm güzelliği de zorluğu da burada” açıklamasında bulundu.

Aktör ve yayın yönetmeni Konstantin Butayev, toplantıdaki katılımcılara senaryo için materyallerin nasıl toplandığını anlattı. Butayev, “Küçük parçaları birleştirerek büyük bir resim hazırlamaya çalıştık. Ve bugün, artık tamamlanmış olan çalışmayı sizlerle paylaşmaktan mutluyuz. Ben ilk önce hikayenin konseptini belirledim ve filmin bir aşk filmi olması gerektiğine inandım. Vatanına, toprağına, halkına aşık olan ve bu değerler için ölmeye hazır bir adamın aşkı. Ve filmin her sahnesi bu aşkı işleyecek. Kahramanın her bir sözü o kadar veciz ki, daha fazlası gerekmiyor. Ve senaryonun tüm konsepti bunun üzerine inşa ediliyor. Bugün temel sahneleri okuyoruz ve sizi endişelendiren konuları tartışabiliriz” açıklamasında bulundu.

Ardından Butayev senaryodan bazı bölümler okudu ve bunlar üzerinde tartışıldı.

Ria Dağıstan haber ajansının verdiği bilgilere göre, filmin yapımcılığını, genel müdür Magomed Abdulkadırov başkanlığında “Dağıstan” film şirketi üstleniyor.

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Email this to someone