Çumakov’dan Müslüman öğrencilere destek

İmam Hamzat Çumakov ülke yönetimini, Müslüman öğrencilere hakaret eden müdire konusunda anayasayı korumaya ve ona riayet etmeye çağırdı.

Anayasaya göre, Müslümanların inancı devlet tarafından korunmakta ve bunlara hakaret cezai sorumluluk gerektirmektedir. Topluma açıkça saygısızlığı ifade eden ve inananların dini duygularına hakaret amacıyla alenen işlenen eylemler, tıpkı Gamurziyevski bölgesindeki okullardan birinde meydana gelen olay gibi, cezalandırılmalıdır.

Müdiresi Müslüman oldukları için öğrencilere yönelik küfür ve hakaret eden ve onlara karşı önyargılı davranan Nazran şehri Gamurziyevski okulu ile ilgili tartışmalar bir aydır dinmiyor.

Öğrencilere yönelik hakaret ve saygısızlığı konusunda çok sayıda dilekçe yazılmış olmasına rağmen, müdire 10 yıldır görevini sürdürmekte. Artık müdirenin hareketlerine birinin göz yumduğu ve her türlü sorumluluktan kaçması için yardım ettiği konusunda kimsenin şüphesi kalmadı. Eğitim Bakanlığı sitesinde, müdire hakkında çok sayıda şikayet dilekçesi ve sosyal medyada hakkında çok sayıda yazı var. Ayrıca bu müdire hakkında 2014 başında, makamını kullanarak büyük miktarda parayı zimmetine geçirme ve yetkiyi kötüye kullanma konusunda iki adli soruşturma başlatılmıştı. Ama yargı bu davalardan ciddi anlamda bir sonuç alamadı ve ona yine biri ciddi şekilde yardım etti.

İnguşetya toplumu bu meseleyi çözmeye kararlı. Müdirenin ahlaksızca davranışları, öğrencilere yaptığı dini ayrımcılık ve başörtülü öğrencilere karşı gerçekleştirdiği saldırganlığı hakkında deliller var.

Sivil Toplum Kuruluşu “Genç İnguşetya” konuyla ilgili yönetimin pasifliğini ve bunun yanlışlığı dile getirdi. Hareketin açıklamasında, “Bu okulda yaşanan ve yaşanmaya devam eden olaylara kayıtsız kalınamaz. Çünkü bu geniş çaplı bir toplumsal tepkiye neden oldu ve ağır sonuçlara neden olabilir. Bunu suçu da görevi icabı gerekli soruşturma ve sonuçları ortaya koymayan herkesin olacaktır” denildi.

Nasır-Kort cami imamı Hamzat Çumakov, ülke yönetimini objektif bir soruşturma yürütmeye ve kanunlara uygun olarak gereken önlemleri almaya çağırdı. İmam Çumakov, “İnguşetya yönetimini, ülke anayasasını korumaya ve ona riayet etmeye, toplumumuzu kızdıran bu tür olaylara izin vermemeye ve zamanında tepki göstermeye çağırıyorum. Okul müdürü gayretini öğrencilere hakaret ve saldırganlığa değil onların eğitimine yönlendirmelidir. Suçlular cezalandırılıncaya kadar İnguşetya toplumu sakinleşmeyecektir” ifadesinde bulundu.

Magaslife’ın verdiği bilgilere göre, geçtiğimiz günlerde bir grup vatandaş da Gamurziyevski okulundaki durumun görmezden gelinmesi ile ilgili olarak bir miting yapılması yönünde dilekçe verdi.