Berlin’de “Abhazya Dağları” sergisi

Berlin’de bulunan Abhazya restoranında Tengiz Tarba’nın hazırladığı Abhazya Dağları sergisi 7 Temmuz’da yapıldı.

Abhazya Dağları sergisini hazırlayan sanatçı Tengiz Tarba, Sputnik’e yaptığı açıklamada, organizasyonun restoran sahibi ve Avrupa Birliği Abhazya kültür ataşesi Violetta Rudat Avidzba himayesinde gerçekleştiğini söyledi.

Tarba “Violetta’nın Abaza mutfağının yer aldığı Abhazya isimli mükemmel bir restoranı var. Sergimiz çok sıcak bir atmosferde gerçekleşti. Burası aynı zamanda bir kafe olduğu için sergiye gelenlerle Abhazya’nın doğası, tarihi ve kültürü hakkında çokça konuşma imkanı bulduk. Abhazya’yı gösteren fotoğrafların yanında videolar da sunduk. Berlin’de benzeri organizasyonların artacağını umuyorum” dedi.

abhazya 2Violetta Avidzba’ya göre ise bu olay Abhazya Cumhuriyetinin bağımsızlığının hukuki olarak tanınmasına yardımcı olacak.

Avidzba yaptığı açıklamada “Bir kültür ataşesi olarak bana ait olan kültür merkezim ve restoranım “Abhazya”da bir sergi düzenlemeye karar verdim. Abhazyamızın tanınmasına kültür aracılığıyla yardımcı olabiliriz. Bu, ülkemiz açısından iyi bir reklam oldu” ifadesinde bulundu.

Restoran/Kültür Merkezi’nde düzenlenen ilk kültür gecesinin başarılı bir şekilde geçtiğini ifade eden ataşe “Serginin misafirlerinin hepsi Almandı ve güzel olanı, hepsi de sergiden sonra Abhazya’yı ziyaret etmek istedi. Restoranda yerin az olmasına rağmen misafir çoktu” dedi.

abhazya 3Avidzba gelecek hafta içerisinde Abazaca masalların da olduğu bir “Dünya Masalları” programı düzenlemek istediğini söyledi. Bunun dışında, Avidzba restoranda bir Felsefe Gecesi ve Abaza-Meksika Gecesi düzenlemek istiyor.

Mart 2015’de açılan Abhazya restoranında Abaza yemekleri yemek ve Abaza müziği dinlemek mümkün. Restoran hem kültür merkezi hem de kafe olarak hizmet veriyor.

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Email this to someone