Almanya Başsavcılığı Berlin’deki eski Çeçen komutan Hangoshvili cinayetinde Rusya’yı sorumlu tuttu

Alman Federal Başsavcılığı, eski Çeçen komutan Zelimhan Hangoshvili’nin cinayet emrinin Rus hükümetinden geldiğini iddia etti.

O dönem Tornike Kavtaraşvili adıyla Almanya’da yaşayan eski komutan Hangoshvili, geçen yılın Ağustos ayında Berlin’de gündüz vakti bir parkta Rus vatandaşı Vadim K tarafından öldürülmüştü.

Alman Federal Başsavcılıktan yapılan yazılı açıklamada, Vadim K’nın, adam öldürmekle ve silah yasalarını ihlal etmekle suçlandığı belirtildi.

Başsavcılığın iddianamesinde, “Rusya Federasyonunun merkezi hükümetinin kurumları, 18 Temmuz 2018 tarihinden önce tam belirlenmeyen bir zamanda zanlıya, Çeçen komutan Hangoshvili’yi ortadan kaldırılma talimatı verdi.” ifadesi kullanıldı.

Kaynak: en


Yorumlar
  1. Avatar

    bir başka ülkede saklanan ve korunan Çeçenleri -özellikle komutanları- rusya nasıl buluyor… bence yabancı ve yanaşık haldeki yerli dostlar vasıtasıyla…köstebekleriyle…parayla…satın alarak… veya tehditle….ancak hiç şüphesiz bu durumda bizi ilgilendiren asıl önemli şey… rus istihbarat yöntemlerinin de şifre edilmesidir. Bu konu hakkında fikir adamlarımız ve bilim insanlarımızın yazacağı makaleyi önemle okuyacağımı bildirmek isterim.