Bahar seferberliği

Tkorçal, Sohum, Novi Afon, Gudauta, Pitsunda, Gagra toplu çevre temizliği ve düzenlemesinin yapıldığı şehirler. Vatandaşlarımız bütün hafta sonu tatillerini artık şehirlerin temizlenmesi, ağaç ve çiçek dikimi ile geçiriyorlar. Geçen Cumartesi günü tüm rekorlar kırıldı. 28 Mart’ta birkaç şehir birden temizlikle meşgul oldu.

Ancak başkentteki seferberlik beklentilerin çok üzerindeydi. Savaş sonrası dönemdeki en geniş çaplı olanıydı. Sohum tepelerini temizlemeye yüzlerce kişi geldi. Kimler yoktu ki! İnsanlar bütün aileleriyle gelmişti. Dalları toplayan küçük çocuklar, süpürge ve tırmıklar kullanan anneleri, doğrayan, kesen, kazan ve çöp torbalarını taşıyan babalar. Akvafon şirketi çalışanları, gazeteciler, şehir idaresi temsilcileri, bakanlar, gümrük ve içişleri bakanlığı çalışanları, devlet başkanlığı idaresi çalışanları ve devlet başkanının kendisi. Sonuncusunun, durup dinlenmeden çalıştığını belirtmek gerek. Kazdı, dalları budadı, herkes gibi çalıştı. Bir kez daha, gerçekten halkın devlet başkanı olduğunu, gerçek bir vatansever olduğunu gösterdi.

Dürüst olmak gerekirse, kimse çalışmanın bu çapta gerçekleşeceğini beklemiyordu. Eylem bir kaç hafta boyunca Facebook’taki “Temiz bir şehirde yaşamak istiyorum” grubu üyeleri, Akua derneği ve Akvafon şirketinin desteği ile organize edildi.

Sohum Tepesi şehrin en güzel yerlerden biri. Sohum’un tarifsiz güzelliğinin manzarası oradan görülebiliyor. Muhteşem sıra tepeleri var, her yer yeşilliklerle çevrili. Maalesef burası da çöplerle dolmuştu. Ağaçların budanması işi uzun zamandır yapılmadı, merdivenleri dikenler kapladı, çalılar o kadar büyüdü ki şehre bakışı tümüyle kapattı. Fıskiyelerde 20 yıldır su yok, tüm yapılar harap oldu, sıvaları çatladı…

Ancak insanlar inanılmayacak şeyler yapabiliyor! Bir günlük çalışmayla Sohum Tepesi değişti. Merdivenler büyüyen otlardan ve dikenlerden temizlendi, ağaçlar budandı, çöpler toplandı. Fıskiyelerden biri boyandı, etrafına banklar konuldu.

Elbette, bir günde 20 yıldır kimsenin yapmadığı işi bitirmek mümkün değil, ancak yine de büyük mesafe alındı. Ve hepimiz başladığımız işi bitirmek için gelecek Cumartesiyi bekliyoruz.

Bu arada caddeye çiçekler dikildi.

Görünen o ki, ülke sonunda hayat buluyor. İnsanlar çöplerden bıktı, tembellikten yoruldu. Sadece çevreyi temizlemek ve temiz tutmak, ağaçları korumak değil, yeni ağaçlar da dikmek gerektiği bilinci oluşuyor.

Böyle bir doğaya sahip olduğumuz için çok şanslıyız. Sadece temizliği ve korunması için biraz çaba göstermemiz gerekiyor. Kızılderili bilgelerin sözünü hatırlayalım: “Biz bu dünyayı atalarımızdan miras değil, çocuklarımızdan ödünç olarak aldık”.

Kaynak: Nujnaya Gazeta
Çeviri: Ajans Kafkas

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Email this to someone