Beslan trajedisinin eğitim programına dahil edilmesi isteniyor

Vladikavkaz –  Kuzey Osetya’da yapılan konferansta Beslan trajedisinin eğitim programına dahil edilmesi önerisi dile getirildi.

 

Beslan rehine krizinin dokuzunca yıldönümünde Kuzey Osetya’nın başkenti Vladikavkaz’da uluslararası “Terör Kurbanı Çocuklar” konferansı düzenlendi.  2 Eylül’de, Rusya Yahudi Kongresi ve Holokost Vakfı’nın organizatörlüğünde Kuzey Osetya Devlet Üniversitesi toplantı salonunda gerçekleştirilen konferans Beslan kurbanları anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Kuzey Osetya Başbakan Yardımcısı Leonid Keselbrener’in açılış konuşmasının ardından Holokost merkezi eş başkanı İlya Altman, RF Sivil Meclis üyesi Holokost Vakfı başkanı Alla Gerber ve diğer konuşmacılar tebliğlerini sundu.

 

Konferans katılımcıları, Beslan trajedisi kurbanlarının hatırasının ebedileştirilmesi için Beslan’da terör kurbanı çocuklar hatıra merkezi kurulması, kurbanların ve görgü tanıklarının anılarının derlenmesi gerektiğini ifade etti. Ayrıca Rusya Federasyonu yönetimine, gelecek yıl, rehine krizinin 10. yıldönümünde Vladikavkaz’da eğitim faaliyetleri yürütülmesi ve uluslararası bir forum yapılması girişimlerinin desteklenmesi talebiyle başvuruda bulunma kararı alındı.

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas