Kabardey-Balkar’da öldürülen direnişçinin naaşı ailesine verilmiyor  

Kabardey-Balkar’ın Baksan bölgesinde öldürülen İslam Beşkurov adlı direnişçinin naaşı ailesine teslim edilmedi.  

 

30 Ekimde Baksan bölgesi Dugulubgoy köyünde polislere ateş açtığı kaydedilen bir kişi öldürüldü, çatışmada bir polis de yaralandı. Öldürülen kişinin kız kardeşi Zarema Beşkurova, kardeşinin cesedini alamadıklarını açıkladı. Kavkazki Uzel’e konuşan Beşkurova, “İslam’ın öldürüldüğünü komşumuz haber verdi. Olay evimizin bir kaç sokak ilerisinde gerçekleşti. Hemen oraya koştuk, fakat bir buçuk-iki saat kadar polis kordonundan geçişimize izin vermediler” dedi.

 

Aile daha sonra Baksan bölge soruşturma şubesine de kabul edilmedi. Aynı günün akşamı Nalçik şehir morgundan İslam’ın cesedini almalarına izin verilmeyen aileye soruşturma izni ile cesedi alabilecekleri bildirildi. Dün anne ve baba Beşkurov’lar sorguya çağrıldı. Ancak İslam Beşkurov’un naaşı halen morgda tutuluyor.

 

Zarema Beşkurova’nın ifadesine göre, İslam Beşkurov 2 Haziran 2013’de gözaltına alındı. Soruşturma bir yıldan fazla sürdü. İki ay önce Kabardey-Balkar’dan çıkmayacağına dair imza alınarak serbest bırakıldı. Evli ve üç çocuk babası olan Beşkurov öldürülmeseydi, mahkeme onun suçlu olup olmadığı konusunda dün nihai kararını verecekti.

Ajans Kafkas

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Email this to someone