Musa Pliyev: Yevkurov’un mülteci sorununu çözecek gücü yok

Magas/Ajans Kafkas – Tanınmış İnguş hukukçu Musa Pliyev, İnguşetya Başkanı Yunusbek Yevkurov’un Prigorodni bölgesinden gelen mülteciler sorunu hakkındaki son açıklamalarını değerlendirdi. Pliyev’e göre Yevkurov’un çözüme yönelik projesi ve gücü yok.

Geçtiğimiz günlerde gazetecilerle bir araya gelen İnguşetya Başkanı Yunusbek Yevkurov, Kuzey Osetya’nın Prigorodni bölgesinde gelmiş olan mültecilerin şu anki yaşam şartlarının değiştirilmesi gerektiğini ifade etti. Yevkurov “Yerinden olmuş insanların normal şartlarda yaşaması ve ‘toplu yaşam alanları’ gibi yerlerin geçmişte kalması gerektiğini biliyorum. Komşu cumhuriyetlerin hiç birinde bizde olan vagonlar ve kamplar yok” açıklamasında bulundu.

Yevkurov’un sözlerini değerlendiren Avukat Musa Pliyev, İnguşetya başkanının bu açıklamasının kendi inisiyatifi olmadığını tahmin ediyor. “Toplu yaşam yerlerinin kaldırılma kararını nihayetinde o almıyor. Büyük ihtimalle bu açıklaması ile o, Moskova’daki birilerinin fikrini dile getirdi” ifadesinde bulunan Pliyev, şöyle devam etti: “Ve bu kötü bir fikir. Buradaki insanlara 25 yıldır en temel haklar sağlanmadı, şimdi onları kulübelerinden de mahrum etmek istiyorlar. Peki karşılık olarak ne önerilecek? Bu konuda bir şey söylenmiyor, bu insanlarla kimse görüşmüyor. Tüm bunlar sadece, Rusya’ya ‘mülteci problemi yok’ raporu vermek için. Oysa problem var, üstelik çok büyük. İnsanlar hala evsiz, hala elverişsiz şartlarda yaşıyorlar”

İnguşetya yönetiminin, mülteciler için konut inşa edebilecek gücü olmadığını belirten Pliyev, “Mülteci sorunu siyasi bir konu. Yevkurov bunu tek başına çözemez. Çünkü sorun Moskova’da oluşturuldu: on binlerce insan evlerinden atıldı. Şimdi de bu etnik temizliğin sonuçları bir şekilde onarılmaya çalışılıyor, ancak ‘insan yoksa problem de yok’ prensibi ile hareket ediliyor, bu ise tehlikeli ve aptalca. Yevkurov, kendi vatandaşlarının gönderilmesi sorumluluğunu boş yere üzerine alıyor. Bu federal bir problem, İnguşetya ise sübvanse edilen bir bölge. İnguşetya yalnız başına mülteciler için konut inşa edemez ve etmemeli. Ancak Moskova, başka problemler ve diğer global meselelerle daha fazla ilgileniyor görünüyor” dedi. RE/ÖZ/YA