İnguşlar vermedikleri oyun hesabını soruyor

Nazran/Ajans Kafkas –  Rusya Federasyonu’nda Devlet Başkanı Vladimir Putin’in partisi Birleşik Rusya’nın yüzde 64’le ‘büyük bir zafer’le çıktığı 2 Aralık Duma seçimlerini İnguşlar bir türlü hazmedemiyor.

Diğer Kafkas cumhuriyetlerinde olduğu gibi İnguşetya’da da seçime katılımın yüzde 99 olarak açıklanması karşısında şaşkına dönen İnguşlar, sandığa gitmediklerini belirtip, seçim düzmecesine karşı seslerini duyurma çabası veriyor. Seçimin üzerinden 1,5 ay geçtikten sonra 88 bin İnguş, seçimde oy kullanmadığını bir imza kampanyasına katılarak deklare etti. İnguşetya’nın toplam nüfusunun 450 bin olduğu düşünüldüğünde bu hatırı sayılır bir seçmen kitlesine denk geliyor. Toplanan imzalar Rusya Başsavcılığı’na gönderilip, seçimlerin sonuçlarının iptal edilmesi istendi.

İnguşların seçime rağbet etmedikleri halde bu denli yüksek katılım oranın kayıtlara geçmesine karşı gösteridği tepkiyi organize eden ise web yayıncısı Magomed Evloyev. KGB kökenli İnguş lider Murat Zyazikov’a da muhalif yayıncılık yapan Evloyev, bugüne kadar oy atmadığını söyleyen 88 bin insanın imzasını topladı. Evloyev’in hesabına göre İnguş seçmenlerin sadece yüzde 6’sı oy kullandı. Bunların çoğunluğu da Birleşik Rusya’ya değil liberal Yabloko partisine oy verdi.

Halkın sandığa gitmemesini de cumhuriyette federal güçlerin estirdiği teröre ve yerel yönetimin yeteneksizliğine duyduğu tepkiye bağlayan Evloyev, "Cumhuriyette ölüm tugayları, yargısız infazlar ve adam kaçırmalar olmadan barış içinde yaşamak istiyoruz. Eğer yetkililer bu sonucu (halkın sandığa gitmemiş olmasını) görmezden gelirse durum çok fena olur. Gençler giderek radikalleşiyor. Şu anda Çeçenya’daki ana direnişi İnguşlar yürütüyor” dedi. Evloyev imza toplayan insanların polis tarafından tehdit edildiğini de kaydetti.

2 Aralık seçiminden birkaç hafta önce İnguş halkı Nazran’da sokaklara dökülüp federal güçlerin yürüttüğü operasyonları ve Kremlin politikalarını protesto etmişti. Hatta göstericiler iktidardaki Birleşik Rusya’nın bayrağını yakmıştı. Polis göstericileri dövüp bunu çeken kameralara da el koymuştu. (Ajans Kafkas)