İnguşetya sivil toplumu: Prigorodni sorununu çözülmedi

Magas/Ajans Kafkas – İnguşetya’nın Nazran şehrinde, Oset-İnguş anlaşmazlığının 19. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen toplantıya katılan sivil toplum temsilcileri, Rusya Federasyonu ve İnguşetya yönetimlerini, anlaşmazlık mağdurlarının sorunlarına görmezden gelmekle suçladı.

 

31 Ekim’de Nazran’da, ‘Art Bos’ kültür merkezinde gerçekleştirilen ve organizatörlüğünü İnguşetya Sivil Örgütler Koordinasyon Konseyi’nin yaptığı toplantıya, sivil toplum adamları, insan hakları savunucuları, yerel idari meclis üyeleri ve Prigorodni sakinlerinden oluşan ve 60’ın üzerind kişi katıldı.

 

Toplantıda konuşan Kuzey Osetya’dan Sınır Dışı Edilenler Birliği temsilcisi Nazir Kotiyev,  Rusya’yı ‘Siyasi baskı kurbanlarının rehabilitasyonu’ kanununu yerine getirmemek ve Kuzey Osetya ile Güney Osetya’dan 1992 Prigorodni anlaşmazlığını provoke eden kanunsuz silahlı örgüt üyelerini desteklemekle suçladı.

 

Kotiyev “İnsanlığa karşı işlenen bu suçlardan ötürü tek bir kişi yargılanmadı, halbuki kadınlar, çocuklar ve yaşlılara karşı acımasız suçları işleyenlerin isimleri herkes tarafından biliniyor” dedi.

 

Kotiyev, her şeye rağmen Prigorodni bölgesindeki evlerine dönmüş olan İnguşlara, Kuzey Osetya devlet yönetim organlarında görev verilmediğini, RF yönetiminin de buna onay verdiğini belirtti.

 

Prigorodni bölge idaresi yetkililerinden Toma Abayeva ise Kotiyev’in iddialarını yalanlayarak İnguşların bölge yönetim organlarında çeşitli görevlerde yer aldıklarını belirtti.

 

Toplantıda söz alan Marş insan hakları örgütü başkanı Magomed Mutsolgov “Şunu unutmamalıyız ki, her şey güçlü olanın elinde değil, bizim elimizde. Çok olduğumuzda, birlik olduğumuzda pek çok şey yapabiliriz. Bize nasıl davranılmasına izin verirsek devlet de o şekilde davranır. Bu yüzden gücümüzü birleştirerek hedeflerimize ulaşmaya çalışmalıyız” dedi.

 

İnguş insan hakları savunucusu Magomed Hazbiyev ise “Eğer problemlerin çözümü iki cumhuriyet yönetiminin siyasi iradesine bağlı ise, yönetimlerimiz üzerinde etkili olmaya çalışmalıyız. Bugün ihtiyacımız olan şey kavga değil, insanların eve dönüş problemini çözmektir” şeklinde konuştu.

 

Toplantı katılımcıları, Prigorodni bölgesinin Kuzey Osetya’da kalmasını kabul eden, Şubat 2009’da kabul edilen ‘İnguşetya Cumhuriyeti belediye sınırları’ kanunun kabul edilemez olduğunu belirterek İnguşetya devlet yönetimini kınadılar.

 

Toplantıya katılanları açık mesajında “İnguş halkına ait olan Prigorodni bölgesinin, yasal sahibi olan İnguşlardan başkasına ait olduğunun açıklanması, iktidarın İnguş halkına ihanet siyasetini doğruluyor” ifadesine yer verildi.

 

Toplantının sonunda Rusya Federasyonu yönetimine gönderilen mesajda, siyasi baskı gören halkların rehabilitasyonu kanunun yerine getirilmesi, Prigorodni ve Vladikavkaz’daki İnguşların haklarının korunması ve evlerine dönmelerinin önündeki engellerin kaldırılması talep edildi.

 

İnguşetya başkanı ve parlamentosuna gönderilen mesajda ise İnguş kökenli vatandaşların Prigorodni ve Vladikavkaz’daki köylerine geri dönemleri konusunda gerçek bir çalışma yürütmeleri istendi. KU/ÖZ/YA