İnguş köyünde katıksız vahşet

Nazran/Ajans Kafkas – İnguşetya’da yazdan beri direnişçi avına çıkmış olan Rus askeri güçleri altı yaşında bir çocuğu öldürüp, ailesinin evini de yerle bir etti.

İnguşetya savcısı Yuri Turigin’e göre dün Sunjen bölgesindeki Çamulga köyünde bir eve saklanan direnişçilerle güvenlik güçleri arasında çıkar çatışmada bir çocuk öldü. Kurbanın ailesi ise evde direnişçi olduğu iddiasını reddetti. Kurbanın babası Ramzan Amriyev, “Cuma sabahı 40 kadar komando evimi kuşattı. Megafonla dışarı çıkmamızı istediler. Tam açacakken kapıyı kırıp içeri girdiler. Sonra beni, eşimi ve dört çocuğumu yüzüstü yere yatırdı. Ardından başımızın üzerinde ateş açarak diğer odaları taradılar. Ateş bittiğinde altı yaşındaki oğlum Rahim’i ölü bulduk. Başından kurşun yarası almıştı” dedi. Amriyev’in eşi Luiza da askerlerin ateş açtıktan sonra aile fertleri ve komşularıyla birlikte toplam 22 kişiyi yalın ayak ve pijamalarıyla dışarı çıkartıp yarım saat soğukta beklettiğini söyledi.

Ardından askerler içeride hala bir direnişçi saklanıyor iddiasıyla zırhlı araçla evi yerle bir etti. Turigin, Amriyev’in direnişçilerle bağlantısından şüphelendiklerini ve hakkında araştırma yaptıklarını söyledi. Ancak komşuları ve köylüler savcının suçlamalarını gerçeği yansıtmadığını belirtti. Ramzan’ın ağabeyi olan köyün muhtarı Aslan ise askeri savcı geldiğinde kendisinden FSB güçlerine evden ateş açıldığının söylenmesinin istendiğini, bunu reddedince de ölümle tehdit edildiğini anlattı. (Ajans Kafkas)