Human Rights Watch: Soçi’de göçmen işçi zulmünü durdurun

Human Rights Watch Uluslarası (İnsan Hakları İzleme Örgütü), Olimpiyat Komitesinin, Soçi’de göçmen işçilerin yasadışı gözaltına alınması olaylarına müdahale etmesini istedi.

 

10 Eylül’den itibaren polisler ve Soçi göç hizmetleri çalışanları ikamet kayıtları olmayan yabancı vatandaşların evlerine baskınlar düzenlemeye başladı. Sadece 18 Eylül’de Soçi Merkez Emniyetine yaklaşık 200 kişi götürüldü. Soçi’de göçmenlere düzenlenen baskınlardan yerel halk da şikayetçi oldu.

 

Human Rights Watch’ın bilgilerine göre, geçmişte patronlar tarafından emeklerinin sömürülmesinden dolayı şikayetçi olmaya çalışan bazı göçmen işçiler yönetime teslim edildi. Bu kişiler ya sınır dışı edildi ya da asılsız suçlamalarla gözaltına alındı.

 

Human Rights Watch Avrupa ve Orta Asya Müdür Yardımcısı Jane Buchanan “Soçi’de gösterişli olimpiyat binalarının inşaatında çalışan göçmen işçilere yönelik polis baskınları düzenleniyor ve sınır dışı ediliyorlar. Bu kesinlikle insanı hiddetlendirecek bir durum. Uluslararası Olimpiyat Komitesinin, Olimpiyatlara ev sahipliği yapacak bir şehirde bu tür baskınlara izin verilemeyeceğini ve ölçüsüz gözaltılara acil olarak son verilmesi gerektiğini net bir şekilde dile getirmesi lazım” dedi.

 

Human Rights Watch bu konuda Memorial insan hakları merkezi ‘Göç ve haklar’ programı Soçi ofisi başkanı Semen Simonov’dan bilgi aldı. Simonov’un verdiği bilgilere göre, yönetim Soçi’den yüzlerce yabancıyı sınır dışı etti, aynı zamanda çok sayıda işçi göçmen avukat ve tercüman olmadan yüzeysel yapılan mahkemelerin ardından sınır dışı edildiler.

 

‘Göç ve haklar’ ofisi 25 Temmuz 2012’den beri Soçi’de çalışıyor, göçmen işçilere hukuki yardım ve danışmanlık hizmeti veriyor.

 

Human Rights Watch, gelecekte olimpiyat hazırlıklarında bu tür ihlallere izin verilmemesi için Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin insan hakları gözlemciliği için sürekli bir komite oluşturması gerektiğini düşünüyor.

 

AjansKafkas