Tshinval bu kez kış ortasında susuz

Tshinval/Ajans Kafkas – Gürcistan, geçen yazın ortasında susuzlukla imtihan ettiği Güney Osetya’nın başkenti Tshinval’in yine suyunu kesti.

Oset-Gürcü anlaşmazlığının çözümünden sorumlu Karma Kontrol Komisyonu’nun Oset tarafındaki eş başkanı Boris Çoçiyev, Edis-Tshinval hattının Gürcistan’ın kontrolündeki Gürcü köyü Kehvi-Tamaraşeni’den geçen kısmında bir problem yaşandığını ve Gürcü yönetiminin bu problemi çözmediğini ya da çözümüne yardımcı olmadığını kaydetti. Çoçiyev, "Su Tsihinval’e ulaşmıyor. Duruma açıklık getirmesi için Karma Kontrol Komisyonu Gürcistan eş başkanı Dmitri Mandcavidze’ye başvurduk. O da yeni yıldan itibaren bu konuyla ilgili tüm sorunların ‘geçici yönetim’ tarafından çözüleceğini söyledi" dedi.
Çoçiyev, Mandcavidze’nin müzakere sürecinden tamamen uzaklaştırıldığını ve tüm yetkilerinin Güney Osetya yönetimine alternatif olarak kurulan ve Gürcistan’ın dışında kimsenin tanımadığı yönetimin başkanı Dmitri Sanokoyev’e devredilmek istendiğini kaydetti. Çoçiyev ayrıca Bağımsız Devletler Topluluğu Barış Gücü’nün komutanı Marat Kulahmetov’a durumla ilgili bir gözlem çalışması yürütmesi talebiyle başvurduğunu söyledi. RE/ÖZ/FT